Onychogryfoza

Onychogryfoza

Onychogryfozą (onychogryphosis) nazywamy szponowatość paznokci, które kształtem przypominają ostrygi albo szpony ptaka.

W macierzy na poziomie komórkowym dochodzi do licznych podziałów i zwiększonej produkcji komórek paznokcia, który staje się mocno pogrubiały, zakrzywiony wzdłuż osi podłużnej i zmienia tor wzrostu najczęściej w kierunku przyśrodkowym. Płytka ulega przebarwieniu (od koloru żółtego po brunatny), silnemu poprzecznemu bruzdowaniu, staje się ona twarda i niemożliwa do obcięcia w warunkach domowych. Paznokcie w późniejszej fazie odklejają się od łożyska wywołując onycholizę – czyli odklejanie się płytki paznokcia od łożyska. Przestrzeń pod paznokciem wypełnia się masą rogową.

Zmiany przerostowe aparatu paznokciowego w postaci onychogryfozy najczęściej obserwujemy u osób starszych, jednak zdarza się coraz częściej, iż obecne są  również u osób młodych. read more…

Hiperkeratoza – nadmierne rogowacenie stóp.

Hiperkeratoza – nadmierne rogowacenie stóp.

Poznaj przyczyny i rozpocznij leczenie.

Podolog  w swoim gabinecie na co dzień spotyka się z problemem  hiperkeratoz stóp. Powstają one w wyniku nadmiernego i przyspieszonego namnażania komórek warstwy podstawnej naskórka. 

Hiperkaratowy objawiają się występującymi na podeszwach stóp modzelami, odciskami, pęknięciami, rozpadlinami. Zmianom tym może towarzyszyć sucha, zgrubiała, łuszcząca się skóra, która może zmieniać kolor na żółty bądź szary.

Hiperkeratoza naskórka dotyczy głównie pięt, śródstopia i palców.

Przyczyny nadmiernego rogowacenia:

 • zaburzenia gospodarki hormonalnej
 • noszenie nieodpowiedniego obuwia
 • zbyt częste i nieprofesjonalne  ścinanie naskórka
 • stosowanie nieodpowiednich preparatów pielęgnacyjnych
 • choroby genetyczne
 • choroby immunologiczne
 • deformacje w obrębie stóp , nieprawidłowe ułożenie kości
 • cukrzyca, reumatyzm, choroby nerek, wątroby, tarczycy
 • stanie przez długie okresy czasu
 • nadwaga

read more…

Czym różni się wizyta u podologa od wizyty u kosmetyczki?

Czym różni się wizyta u podologa od wizyty u kosmetyczki?

Masz problemy ze stopami? Podczas chodzenia odczuwasz ból? Zastanawiasz się co z tym zrobić?

Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp. Podolog współpracuje również z innymi specjalistami (fizjoterapeutami, ortopedami, diabetologami, dermatologami), do których kieruje swoich pacjentów jeśli podczas wizyty zauważy niepokojące symptomy.

Podstawowym zabiegiem wykonywanym w gabinecie podologicznym w celu profilaktyki i pielęgnacji stóp jest PZP – PODSTAWOWY ZABIEG PODOLOGICZNY. Pozwala on na utrzymanie stóp w zdrowiu. Zapobiega powstawaniu zmian na stopach. Polega na skracaniu paznokci oraz opracowaniu wałów okołopaznokciowych, a także na opracowaniu podeszwy stopy. Zabieg wykonywany jest przez podologa.

Na czym polega podstawowy zabieg podologiczny:
• wykonywany jest na sucho, bez moczenia stóp w wodzie,
• jest to zabieg typowo medyczny,
• uwzględnia ewentualne schorzenia, z którymi boryka się pacjent,
• odpowiedni jest dla osób ze zrogowaceniami,
• podczas zabiegu mogą być usuwane odciski, modzele oraz zmiany w obrębie płytki paznokciowej,
• zabieg jest całkowicie bezpieczny,
• zapewnia długotrwałe efekty.

Przebieg PZP w gabinecie podologicznym.
Podstawowy zabieg podologiczny zaczyna się od skrócenia i oszlifowania paznokci, oczyszczenia wałów paznokciowych, usunięcia nadmiaru zrogowaceń oraz aplikacji odpowiednio dobranego preparatu. Wykonywany jest (w odróżnienie do pedicur’u kosmetycznego) bez moczenia stóp w wodzie. Do opracowywania stóp i zmiękczania naskórka służą odpowiednie narzędzia i preparaty.

Usunięcie nadmiaru zrogowaceń z podeszwy stopy wykonywanie jest za pomocą skalpela chirurgicznego (dzięki nadaniu odpowiedniego nacisku i pełnej kontroli ściągany jest tylko zrogowaciały naskórek).
W gabinetach kosmetycznych do tego typu zabiegów używa się tzw.: omegi. Jest to narzędzie które daje małą kontrolę kosmetyczce wykonującej zabieg. Może to doprowadzić do zdjęcia zbyt dużej ilości naskórka co przyczyni się do jego szybkiego ponownego narastania i powstania blizn.

Na czym polega PEDICURE w salonie kosmetycznym:
• zabieg wykonywany przez kosmetyczkę,
• robiony jest „na mokro” (etapy: moczenie stóp → frezarka/ tarka → peeling, czasem preparaty z kwasami),
• przeznaczony jest dla osób całkowicie zdrowych dla osób bez większych zmian w obrębie stóp i płytki paznokciowej, bez deformacji w obrębie stóp,
• zabieg typowo pielęgnacyjny.

Jeśli zadajesz sobie pytanie – czy w przypadku Twoich stóp powinieneś udać się na wizytę do kosmetyczki, czy skorzystać z usług podologa – odpowiedz jest bardzo prosta → jeśli Twoje stopy potrzebują ukojenia i relaksu po np. ciężkim dniu – idź do kosmetyczki, ale jeśli Twoje stopy wymagają pomocy i fachowej porady, oczekujesz długoterminowych efektów, to nie zwlekaj i umów się ze specjalistą z naszego Instytutu Podologii Suela.

 

Zalecenie po zabiegu usuwania brodawek. Co zrobić, aby brodawki nie nawracały.

Zalecenie po zabiegu usuwania brodawek. Co zrobić, aby brodawki nie nawracały.

 Leczenie brodawek jest długotrwałe i wymaga systematycznej współpracy z podologiem.
Czasu terapii / ilosci wizytnie da sie okreslic.
Długosc terapii zalezy od ilosci, wielkosci brodawek, czasu obecnosci na skórze oraz układu
immunologicznego.

UNIKAJ:
• Chodzenia na boso
• Długich kapieli
• Tarkowania, dłubania, usuwania samodzielnie brodawek
(moga sie rozsiac!)
• Zaklejania brodawek plastrami
• Skarpet syntetycznych, obuwia mało przewiewnego
• Dywanika łazienkowego/ wspólnych reczników
• Basenu/ saun

 

 

NALEZY:
• Latem nosic odkryte obuwie
• Podniesc odpornosc organizmu przyjmujac Wit. D3, cynk
(prawidłowo po badaniu laboratoryjnym)
• Stosowac zdrowa diete, uboga w przetworzona
zywnosc
• Obserwowac swoje stopy i stopy domowników. W
trakcie terapii maja prawo pojawic sie nowe brodawki
• Osuszyc dokładnie stopy i dłonie łacznie z przestrzenia
miedzy palcami
• Odkazac obuwie/ kapcie/ wanne/ brodzik
• Uzywac jednorazowe reczniki papierowe lub zwykłe

O szkodliwości preparatów do stóp stosowanych w warunkach domowych.

O szkodliwości preparatów do stóp stosowanych w warunkach domowych.

Bardzo często w warunkach domowych sięgamy po tak bardzo reklamowane i zachwalane skarpetki złuszczające. Ten ” cudowny ” produkt powinien usunąć odciski, nagniotki, wygładzić suche pięty tak informuje ich producent…..Mają one zastąpić kosmetyczkę lub podologa…..NIC BARDZIEJ MYLNEGO !

Skarpetki złuszczające nie zastąpią wizyty u podologa a ich stosowanie może zniszczyć naszą skórę w obrębie stóp nawet na lata ! Te reklamowane, dwa woreczki foliowe zawierają kwasy. Producent często nie umieszcza na opakowaniu informacji o ich stężeniu. Przeważnie są to kwasy mlekowe, salicylowe czy glikolowe. W rzeczywistości niszczą one strukturę skóry, sprawiają, że odchodzi ona płatami. W praktyce efekt końcowy wygląda zupełnie inaczej. Należy podkreślić, iż struktura skóry wygląda zupełnie inaczej w przestrzeniach międzypalcowych a inaczej na pięcie. Odcisk czy modzel również różnią się w swojej budowie. Skarpetki nakładamy na całe stopy. Najczęściej przestrzenie międzypalcowe zostają poparzone, dochodzi tam do bardzo silnego pobudzenia naskórka do złuszczenia, natomiast duże zrogowacenia na piętach czy od ciski nadal są. Zdarza się, że część osób zostawia skarpetki na cała noc, wtedy ich działanie może być katastrofalne dla naszej skóry. Zostaje zaburzona cała bariera ochronna naskórka, pojawiają się ranki, podrażnienia, płytka paznokciowa również zaczyna się rozwarstwiać, łamać, kruszyć, może zacząć odklejać się od łożyska (onycholiza). Skóra staje się tkliwa, zaczerwieniona. Pamiętajmy, że takich stóp nie można wystawiać na działanie promieni słonecznych, gdyż mogą pojawić się na niej trwałe zmiany pigmentacyjne.

 

Najwięcej ryzykują osoby z największej grupy ryzyka chorujące na choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, łuszczycę. Dla nich działanie skarpetek złuszczających jest najbardziej niebezpieczne. Mogą przyczynić się do zaostrzenia w znacznym stopniu choroby. Mogą pojawić się trudno gojące rany i wtedy potrzebne jest działanie większej grupy specjalistów np. diabetologa, dermatologa czy pielęgniarki od leczenia ran przewlekłych. Często po zastosowaniu skarpetek złuszczających każde obuwie jest torturą. Należy podrażnioną skórę wyciszyć, dobrać odpowiednie preparaty łagodzące i tu rola dla podologa.

Podobne działanie do skarpetek złuszczających mają również preparaty do usuwania odcisków. Są one dostępne w aptece bez recepty. Również są na bazie kwasów i też wywołują więcej szkody niż pożytku. Preparaty te złuszczają tylko zewnętrzną warstwę naskórka, często wywołują oparzenia, natomiast nie eliminują rdzenia odcisku, który nadal naciska na zakończenia nerwowe. Pamiętajmy, że podolog usuwa tylko martwy, twardy naskórek w obrębie stóp, nie ingeruje w zdrowy naskórek. Bezboleśnie usunie odciski, modzele, opracuje nieładne pięty, dobierze bezpieczne dla nas preparaty i doradzi jak prawidłowo i bezpiecznie pielęgnować stopy w warunkach domowych.

Dlaczego współpraca podologa i fizjoterapeuty jest taka ważna?

Dlaczego współpraca podologa i fizjoterapeuty jest taka ważna?

Deformacjami stóp nazywamy zmiany w układzie kostno-stawowo-mięśniowym, mające wpływ na funkcjonalność stóp i całego układu ruchu. Możemy wyróżnić trzy podstawowe  warianty zniekształceń:

– zniekształcenia wrodzone

– funkcjonalne deformacje stopy prawidłowej

– deformacje spowodowane przeciążeniami.

Kazda z tych deformacji może powodować zmiany na skórze stóp.

Skóra jest najcięższym i największym organem naszego ciała. Przede wszystkim spełnia funkcję ochronną, ale także bierze udział w regulacji termicznej, gospodarce wodnej, procesach przemiany materii.

Na podeszwach stóp skóra jest najgrubsza i odbiera bodźce cieplne, dotykowe i bólowe. Tak jak na pozostałych częściach ciała, składa się z trzech warstw.

Ważna informacją mającą wpływ na rogowacenie występujące na podeszwach skóry stóp jest fakt, że nie ma tam gruczołów łojowych. Ma to wpłynąć na przyczepność do podłoża, jednak brak sebum skutkuje brakiem naturalnego płaszcza lipidowego, co oznacza pogrubieniem naskórka, w celu ochrony uciskanych miejsc. Przyczepność do podłoża poprawiają także gruczoły potowe, których jest około 300 000 na obu stopach. Mają znaczenie również w termoregulacji.

Skóra stóp reaguje przede wszystkim na trzy czynniki drażniące:

– stres mechaniczny – ucisk i tarcie, wywołane najczęściej deformacją w obrębie stopy, ale także nieodpowiednia pielęgnacja (frezowanie skóry, skaleczenia, zbyt intensywne opracowywanie naskórka)

– stres termiczny – zbyt wysoka temperatura, np. poprzez tarcie podczas opracowywania stóp, lub zbyt niska teemperatura, np. przy odmrożeniach.

– stres chemiczny – kwasy (popularne skarpetki złuszczające, pedicure kwasowy itp.)

Wszystkie te czynniki drażniące mają wpływ na zwiększenie produkcji komórek w warstwie podstawnej naskórka, a co za tym idzie zagęszczenie korneocytów w warstwie rogowej. Dochodzi także do zmian głębokich w skórze właściwej i nierównomiernego zagęszczenia komórek kolagenowych. Powoduje to powstanie modzeli i głęboko wnikających odcisków, które znacznie obniżają komfort chodzenia.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, hiperkeratozy, to nieprawidłowe zagęszczenie wierzchnich warstw naskórka, które stanowią reakcję obronną skóry na nadmierny ucisk i tarcie, wywołane najczęściej deformacjami stopy i nierównomiernym rozkładem sił.

Znając deformacje wynikające ze złego ustawienia stóp i reakcję skóry podeszw na nadmierny ucisk i tarcie możemy wyróżnić kilka nieinfekcyjnych zmian skórnych przebiegających z nadmiernym rogowaceniem:

– odciski

– modzele

– zespół pękających pięt

Zmianami, na które największy wpływ mają deformacje stóp, to modzele i odciski.

Modzele na I,III i V głowie kości śródstopia wynikające z rozchodzenia się kości śródstopia i zaniku tkanki tłuszczowej na podeszwie stopy.

Modzel zlokalizowany na paluchu, którego przyczyną jest zła biomechanika chodu i niewłaściwe obuwie.

Przykładowy odcisk na V głowie kości śródstopia.

Najważniejszą rzeczą przy odpowiednim dostosowaniu zaopatrzenia ortopedycznego dla pacjenta z konkretnym problemem jest określenie źródła problemu. Zaburzona biomechanika ma ogromny wpływ na zwiększenie działania siły nacisku na stopy. Aby dokładnie zbadać problem, należy wykonać konkretne badania. W dzisiejszych czasach mamy ogromne możliwości diagnostyki stóp. Ostatnio najbardziej popularne i najbardziej szczegółowe są badania podoskopowe i badania komputerowe na platformie pedobarograficznej. Do oceny podeszwowej części stopy pod kątem występujących odcisków, modzeli używa się podoskopów i skanerów.

Oprócz nowoczesnych technik diagnostycznych bardzo ważne są badania kinematyczne. Oglądanie i testy kliniczne są równie ważne, dlatego też zwracamy uwagę na chód i ustawienie stóp już od wejścia pacjenta do gabinetu. Ważna wskazówką jest obuwie, a zwłaszcza jego deformacje – miejsca, w których podeszwa jest znacznie bardziej starta.

Biorąc pod uwagę deformacje stóp i nieodłącznie wiążące się z tym hiperkeratozy, podolodzy muszą zwrócić szczególną uwagę na zaopatrzenie stopy, a w szczególności miejsc narażonych na różnego rodzaju zrogowacenia. W dzisiejszych czasach jest wiele możliwości korygowania ustawienia stóp, co przynosi ogromną ulgę i komfort chodzenia. Większość zmian pojawiających się na stopach jest nieodwracalna. Nawet po prawidłowym usunięciu, odciski i modzele mają prawo nawracać. W takich przypadkach tylko i wyłącznie prawidłowa diagnoza, odpowiedni zabieg i fachowo dobrane odciążenie gwarantują sukces. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i bardzo dokładnym, komputerowym badaniom, podolodzy we współpracy z fizjoterapeutami są w stanie zaopatrzyć pacjenta tak, aby mogli oni zapomnieć o bolesnych problemach, przeszkadzających w codziennym funkcjonowaniu.

Zdrowa stopa

Zdrowa stopa

Jak można określić „zdrową stopę”?

Większość z nas rodzi się ze zdrowymi, pięknie ukształtowanymi stopami. Składają się one z 26 kości, tworząc wraz z mięśniami, ścięgnami i więzadłami niezwykle skomplikowaną konstrukcję, umożliwiającą nam lokomocję. W momencie, gdy wszystkie wyżej wymienione składowe przestają ze sobą idealnie współgrać, zostaje zaburzona biomechanika stopy, a co za tym idzie tworzą się deformacje. Problemy z prawidłowym ustawieniem stopy mają ogromny wpływ nie tylko na  pozostałe części ciała, takie jak kolana, biodra czy kręgosłup, ale także na wygląd skóry stóp i komfort chodzenia.

 

Prawidłowo zbudowana stopa, czyli stopa nie dająca żadnych dolegliwości bólowych, z dobrze wysklepionymi łukami, a co za tym idzie z prawidłowa biomechaniką, jest zjawiskiem niezwykle rzadkim u osób dorosłych. Jak w związku z tym można określić „zdrową stopę”? Stopa zdrowa występuje wtedy, gdy niewielkie odchylenia od normy nie zaburzają jej funkcji. Funkcjonalne płaskostopie, czy funkcjonalna stopa wydrążona, poruszająca się bez ograniczeń, wolna od bólu, jest stopą zdrową, a więc także stopą prawidłową.

 

Jak dbać o stopy podczas upałów?

Jak dbać o stopy podczas upałów?

W Upalne dni wiele osób boryka się z problemem pieczenia stóp, opuchlizną, pękającymi piętami czy też odparzeniami.

Jak dbać o stopy podczas upałów?

Na to pytanie odpowiada nasz Podolog Małgorzata Popławska.

Podczas upałów przede wszystkim  powinniśmy nosić́ odkryte obuwie, aby nasze stopy oddychały. Noszenie obuwia zbyt ciasnego, nieprzewiewnego, wykonanego  ze sztucznych materiałów może doprowadzić do odparzeń stóp, a w konsekwencji do trudno gojących się ran. Dotyczy to w szczególności osób chorujących na cukrzycę. Przestrzegam również przed noszeniem tzw. japonek czy balerinek, które przyczyniają się do deformacji w obrębie stóp i palców oraz powstawania odcisków międzypalcowych.

Wysokie temperatury sprzyjają wysuszaniu i pękaniu pięt. Warto wówczas zadbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie stóp. Każdy z nas ma inny typ skóry, dlatego należy dobrać indywidualnie kosmetyk w odpowiedniej formie i stężeniu poszczególnych składników.

Kolejnym często spotykanym problemem z którym zgłaszają się do nas pacjenci w okresie letnim, to problemy skórne po zastosowaniu w warunkach domowych skarpetek i preparatów złuszczających. Nieumiejętne stosowanie tych preparatów, często prowadzi do nadmiernego wysuszenia i pękania skóry stóp, silnego podrażnienia, a czasem do powstawania ran.

Na wzmożony dyskomfort podczas upałów narażone są osoby cierpiące na nadpotliwość stóp. W tym przypadku świetnie sprawdza się jonoforeza (oczywiście, jeżeli nie ma ku temu przeciwskazań), delikatne ziołowe dezodoranty, talki lub innego rodzaju preparaty.

Jeżeli twoje stopy potrzebują pomocy zgłoś się do Podologa, który pomoże dobrać́ odpowiednie preparaty np. na nadpotliwość lub lekki krem, aby nie obciążać́ nadmiernie skóry na stopach podczas upałów . Zachęcamy również do częstszych wizyt w gabinecie podologicznym np. raz w miesiącu, aby usunąć́ odciski, nagniotki, oczyścić́ płytkę̨ paznokciową, zadbać o pięty tak, aby stopy ładnie prezentowały się̨ w odkrytym obuwiu.

Jak przygotować się do zabiegu Podochirurgicznego?

Jak przygotować się do zabiegu Podochirurgicznego?

Wskazaniem do zabiegu są przewlekłe, często nawracające i trudne do wygojenia stany zapalne wałów okołopaznokciowych. Po wstępnej konsultacji podologicznej, pacjent trafia na konsultację do chirurga wykonującego zabieg. Jeżeli zostanie zakwalifikowany do zabiegu, musi się do niego odpowiednio przygotować.

Przed zabiegiem wskazane jest:

 • Odstawienie leków zmniejszających krzepnięcie krwi; jeżeli takowe są stosowane. ( OCZYWIŚCIE PO WCZEŚNIEJSZEJ KONSULTACJI Z LEKARZEM PROWADZĄCYM!)
 • Dokładnie usuń z paznokcia lakier.
 • W dniu zabiegu umyj stopy w letniej wodzie z mydłem, unikaj szorowania i podrażniania.
 • Nie przychodź na zabieg na czczo, zjedz normalny posiłek.
 • Zabierz ze sobą klapki – opatrunek po zabiegu jest dość duży, nie będziesz mógł założyć buta.
 • Po zabiegu nie dasz rady prowadzić auta ani podróżować komunikacją miejską – zadbaj o bezpieczny transport do domu.
 • Jeżeli otrzymałeś dodatkowe zalecenia od chirurga w trakcie konsultacji – ściśle ich przestrzegaj.

 Zalecenia po zabiegu:

 • Znieczulenie po zabiegu przestaje działać po około godzinie. Po powrocie do domu zażyj tabletkę przeciwbólową zaleconą przez chirurga, następną po około 6-8h.
 • Przez 48h po zabiegu, stopa musi być odciążona – uniesiona do góry, zapobiega do obrzękom i bólowi.
 • Pierwsza zmiana opatrunku odbywa się zwykle po 72h i nie jest bolesna.
 • Przez 3-4 tygodnie unikaj sportu.
 • Wymieniaj opatrunki według wskazać chirurga.
 • Noś wygodne obuwie, niwelujące ucisk
 • Szczególnie dbaj o higienę: dezynfekcja, wymiana opatrunków według zaleceń, unikanie długotrwałego moczenia, szybki prysznic wystarczy, unikanie zmoczenia opatrunków.

Po zdjęciu szwów pacjent trafia ponownie pod opiekę podologa prowadzącego.

Odciski – leczenie, zapobieganie

Odciski – leczenie, zapobieganie

Odcisk to jedna z najbardziej uporczywych dolegliwości na obszarze stóp.  Jest hiperkeratotyczną, wyraźnie ograniczoną zmianą  tworzącą twardy rdzeń, który uciska na zakończenia nerwowe wywołując często bardzo silny ból. Przyczyną powstawania odcisków jest stały ucisk, tarcie, drażnienie. Sprzyjają temu przeciążenia wskutek deformacji kostnych (np. opuszczone śródstopie, palce młoteczkowate,  paluch koślawy czyli hallux valgus), zbyt ciasne, niewygodne obuwie na twardej, cienkiej podeszwie, zbyt  wysokie obcasy. Odciski najczęściej powstają w obrębie śródstopia, na grzbietach palców i pomiędzy nimi.Podolog odciski usuwa bezboleśnie, nie wywołując rany. Od razu po zabiegu pacjent wraca do codziennych obowiązków. Zabieg jest w pełni komfortowy. Zalecane jest doczyszczenie odcisku po 2 tygodniach.

Pamiętaj!

Odcisk jeżeli jest wynikiem  przeciążenia to ma prawo wracać !!! Należy wówczas dobrać  odciążenie miejscowe lub odpowiednią wkładkę ortopedyczną ! Najważniejsze jest aby wyeliminować przyczynę powstania odcisku.

Nie należy samodzielnie usuwać odcisków w warunkach domowych stosując dostępne w aptekach  preparaty – najczęściej na bazie kwasów. Mogą one wywołać ranę, silne podrażnienie nie usuwając przy tym rdzenia tylko go rozmiękczając i maskując. Metody te są szczególnie niebezpieczne u osób z cukrzycą, miażdżycą i zakrzepicą.

 Osoby mające problem z odciskami powinny dobierać buty na grubszej , miękkiej podeszwie z miękkiego tworzywa, unikać balerinek, japonek , obuwia ciasnego w palcach i na zbyt dużym obcasie.