O szkodliwości preparatów do stóp stosowanych w warunkach domowych.

O szkodliwości preparatów do stóp stosowanych w warunkach domowych.

Bardzo często w warunkach domowych sięgamy po tak bardzo reklamowane i zachwalane skarpetki złuszczające. Ten ” cudowny ” produkt powinien usunąć odciski, nagniotki, wygładzić suche pięty tak informuje ich producent…..Mają one zastąpić kosmetyczkę lub podologa…..NIC BARDZIEJ MYLNEGO !

Skarpetki złuszczające nie zastąpią wizyty u podologa a ich stosowanie może zniszczyć naszą skórę w obrębie stóp nawet na lata ! Te reklamowane, dwa woreczki foliowe zawierają kwasy. Producent często nie umieszcza na opakowaniu informacji o ich stężeniu. Przeważnie są to kwasy mlekowe, salicylowe czy glikolowe. W rzeczywistości niszczą one strukturę skóry, sprawiają, że odchodzi ona płatami. W praktyce efekt końcowy wygląda zupełnie inaczej. Należy podkreślić, iż struktura skóry wygląda zupełnie inaczej w przestrzeniach międzypalcowych a inaczej na pięcie. Odcisk czy modzel również różnią się w swojej budowie. Skarpetki nakładamy na całe stopy. Najczęściej przestrzenie międzypalcowe zostają poparzone, dochodzi tam do bardzo silnego pobudzenia naskórka do złuszczenia, natomiast duże zrogowacenia na piętach czy od ciski nadal są. Zdarza się, że część osób zostawia skarpetki na cała noc, wtedy ich działanie może być katastrofalne dla naszej skóry. Zostaje zaburzona cała bariera ochronna naskórka, pojawiają się ranki, podrażnienia, płytka paznokciowa również zaczyna się rozwarstwiać, łamać, kruszyć, może zacząć odklejać się od łożyska (onycholiza). Skóra staje się tkliwa, zaczerwieniona. Pamiętajmy, że takich stóp nie można wystawiać na działanie promieni słonecznych, gdyż mogą pojawić się na niej trwałe zmiany pigmentacyjne.

 

Najwięcej ryzykują osoby z największej grupy ryzyka chorujące na choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, łuszczycę. Dla nich działanie skarpetek złuszczających jest najbardziej niebezpieczne. Mogą przyczynić się do zaostrzenia w znacznym stopniu choroby. Mogą pojawić się trudno gojące rany i wtedy potrzebne jest działanie większej grupy specjalistów np. diabetologa, dermatologa czy pielęgniarki od leczenia ran przewlekłych. Często po zastosowaniu skarpetek złuszczających każde obuwie jest torturą. Należy podrażnioną skórę wyciszyć, dobrać odpowiednie preparaty łagodzące i tu rola dla podologa.

Podobne działanie do skarpetek złuszczających mają również preparaty do usuwania odcisków. Są one dostępne w aptece bez recepty. Również są na bazie kwasów i też wywołują więcej szkody niż pożytku. Preparaty te złuszczają tylko zewnętrzną warstwę naskórka, często wywołują oparzenia, natomiast nie eliminują rdzenia odcisku, który nadal naciska na zakończenia nerwowe. Pamiętajmy, że podolog usuwa tylko martwy, twardy naskórek w obrębie stóp, nie ingeruje w zdrowy naskórek. Bezboleśnie usunie odciski, modzele, opracuje nieładne pięty, dobierze bezpieczne dla nas preparaty i doradzi jak prawidłowo i bezpiecznie pielęgnować stopy w warunkach domowych.

Dlaczego współpraca podologa i fizjoterapeuty jest taka ważna?

Dlaczego współpraca podologa i fizjoterapeuty jest taka ważna?

Deformacjami stóp nazywamy zmiany w układzie kostno-stawowo-mięśniowym, mające wpływ na funkcjonalność stóp i całego układu ruchu. Możemy wyróżnić trzy podstawowe  warianty zniekształceń:

– zniekształcenia wrodzone

– funkcjonalne deformacje stopy prawidłowej

– deformacje spowodowane przeciążeniami.

Kazda z tych deformacji może powodować zmiany na skórze stóp.

Skóra jest najcięższym i największym organem naszego ciała. Przede wszystkim spełnia funkcję ochronną, ale także bierze udział w regulacji termicznej, gospodarce wodnej, procesach przemiany materii.

Na podeszwach stóp skóra jest najgrubsza i odbiera bodźce cieplne, dotykowe i bólowe. Tak jak na pozostałych częściach ciała, składa się z trzech warstw.

Ważna informacją mającą wpływ na rogowacenie występujące na podeszwach skóry stóp jest fakt, że nie ma tam gruczołów łojowych. Ma to wpłynąć na przyczepność do podłoża, jednak brak sebum skutkuje brakiem naturalnego płaszcza lipidowego, co oznacza pogrubieniem naskórka, w celu ochrony uciskanych miejsc. Przyczepność do podłoża poprawiają także gruczoły potowe, których jest około 300 000 na obu stopach. Mają znaczenie również w termoregulacji.

Skóra stóp reaguje przede wszystkim na trzy czynniki drażniące:

– stres mechaniczny – ucisk i tarcie, wywołane najczęściej deformacją w obrębie stopy, ale także nieodpowiednia pielęgnacja (frezowanie skóry, skaleczenia, zbyt intensywne opracowywanie naskórka)

– stres termiczny – zbyt wysoka temperatura, np. poprzez tarcie podczas opracowywania stóp, lub zbyt niska teemperatura, np. przy odmrożeniach.

– stres chemiczny – kwasy (popularne skarpetki złuszczające, pedicure kwasowy itp.)

Wszystkie te czynniki drażniące mają wpływ na zwiększenie produkcji komórek w warstwie podstawnej naskórka, a co za tym idzie zagęszczenie korneocytów w warstwie rogowej. Dochodzi także do zmian głębokich w skórze właściwej i nierównomiernego zagęszczenia komórek kolagenowych. Powoduje to powstanie modzeli i głęboko wnikających odcisków, które znacznie obniżają komfort chodzenia.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, hiperkeratozy, to nieprawidłowe zagęszczenie wierzchnich warstw naskórka, które stanowią reakcję obronną skóry na nadmierny ucisk i tarcie, wywołane najczęściej deformacjami stopy i nierównomiernym rozkładem sił.

Znając deformacje wynikające ze złego ustawienia stóp i reakcję skóry podeszw na nadmierny ucisk i tarcie możemy wyróżnić kilka nieinfekcyjnych zmian skórnych przebiegających z nadmiernym rogowaceniem:

– odciski

– modzele

– zespół pękających pięt

Zmianami, na które największy wpływ mają deformacje stóp, to modzele i odciski.

Modzele na I,III i V głowie kości śródstopia wynikające z rozchodzenia się kości śródstopia i zaniku tkanki tłuszczowej na podeszwie stopy.

Modzel zlokalizowany na paluchu, którego przyczyną jest zła biomechanika chodu i niewłaściwe obuwie.

Przykładowy odcisk na V głowie kości śródstopia.

Najważniejszą rzeczą przy odpowiednim dostosowaniu zaopatrzenia ortopedycznego dla pacjenta z konkretnym problemem jest określenie źródła problemu. Zaburzona biomechanika ma ogromny wpływ na zwiększenie działania siły nacisku na stopy. Aby dokładnie zbadać problem, należy wykonać konkretne badania. W dzisiejszych czasach mamy ogromne możliwości diagnostyki stóp. Ostatnio najbardziej popularne i najbardziej szczegółowe są badania podoskopowe i badania komputerowe na platformie pedobarograficznej. Do oceny podeszwowej części stopy pod kątem występujących odcisków, modzeli używa się podoskopów i skanerów.

Oprócz nowoczesnych technik diagnostycznych bardzo ważne są badania kinematyczne. Oglądanie i testy kliniczne są równie ważne, dlatego też zwracamy uwagę na chód i ustawienie stóp już od wejścia pacjenta do gabinetu. Ważna wskazówką jest obuwie, a zwłaszcza jego deformacje – miejsca, w których podeszwa jest znacznie bardziej starta.

Biorąc pod uwagę deformacje stóp i nieodłącznie wiążące się z tym hiperkeratozy, podolodzy muszą zwrócić szczególną uwagę na zaopatrzenie stopy, a w szczególności miejsc narażonych na różnego rodzaju zrogowacenia. W dzisiejszych czasach jest wiele możliwości korygowania ustawienia stóp, co przynosi ogromną ulgę i komfort chodzenia. Większość zmian pojawiających się na stopach jest nieodwracalna. Nawet po prawidłowym usunięciu, odciski i modzele mają prawo nawracać. W takich przypadkach tylko i wyłącznie prawidłowa diagnoza, odpowiedni zabieg i fachowo dobrane odciążenie gwarantują sukces. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i bardzo dokładnym, komputerowym badaniom, podolodzy we współpracy z fizjoterapeutami są w stanie zaopatrzyć pacjenta tak, aby mogli oni zapomnieć o bolesnych problemach, przeszkadzających w codziennym funkcjonowaniu.

Zdrowa stopa

Zdrowa stopa

Jak można określić „zdrową stopę”?

Większość z nas rodzi się ze zdrowymi, pięknie ukształtowanymi stopami. Składają się one z 26 kości, tworząc wraz z mięśniami, ścięgnami i więzadłami niezwykle skomplikowaną konstrukcję, umożliwiającą nam lokomocję. W momencie, gdy wszystkie wyżej wymienione składowe przestają ze sobą idealnie współgrać, zostaje zaburzona biomechanika stopy, a co za tym idzie tworzą się deformacje. Problemy z prawidłowym ustawieniem stopy mają ogromny wpływ nie tylko na  pozostałe części ciała, takie jak kolana, biodra czy kręgosłup, ale także na wygląd skóry stóp i komfort chodzenia.

 

Prawidłowo zbudowana stopa, czyli stopa nie dająca żadnych dolegliwości bólowych, z dobrze wysklepionymi łukami, a co za tym idzie z prawidłowa biomechaniką, jest zjawiskiem niezwykle rzadkim u osób dorosłych. Jak w związku z tym można określić „zdrową stopę”? Stopa zdrowa występuje wtedy, gdy niewielkie odchylenia od normy nie zaburzają jej funkcji. Funkcjonalne płaskostopie, czy funkcjonalna stopa wydrążona, poruszająca się bez ograniczeń, wolna od bólu, jest stopą zdrową, a więc także stopą prawidłową.

 

Jak dbać o stopy podczas upałów?

Jak dbać o stopy podczas upałów?

W Upalne dni wiele osób boryka się z problemem pieczenia stóp, opuchlizną, pękającymi piętami czy też odparzeniami.

Jak dbać o stopy podczas upałów?

Na to pytanie odpowiada nasz Podolog Małgorzata Popławska.

Podczas upałów przede wszystkim  powinniśmy nosić́ odkryte obuwie, aby nasze stopy oddychały. Noszenie obuwia zbyt ciasnego, nieprzewiewnego, wykonanego  ze sztucznych materiałów może doprowadzić do odparzeń stóp, a w konsekwencji do trudno gojących się ran. Dotyczy to w szczególności osób chorujących na cukrzycę. Przestrzegam również przed noszeniem tzw. japonek czy balerinek, które przyczyniają się do deformacji w obrębie stóp i palców oraz powstawania odcisków międzypalcowych.

Wysokie temperatury sprzyjają wysuszaniu i pękaniu pięt. Warto wówczas zadbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie stóp. Każdy z nas ma inny typ skóry, dlatego należy dobrać indywidualnie kosmetyk w odpowiedniej formie i stężeniu poszczególnych składników.

Kolejnym często spotykanym problemem z którym zgłaszają się do nas pacjenci w okresie letnim, to problemy skórne po zastosowaniu w warunkach domowych skarpetek i preparatów złuszczających. Nieumiejętne stosowanie tych preparatów, często prowadzi do nadmiernego wysuszenia i pękania skóry stóp, silnego podrażnienia, a czasem do powstawania ran.

Na wzmożony dyskomfort podczas upałów narażone są osoby cierpiące na nadpotliwość stóp. W tym przypadku świetnie sprawdza się jonoforeza (oczywiście, jeżeli nie ma ku temu przeciwskazań), delikatne ziołowe dezodoranty, talki lub innego rodzaju preparaty.

Jeżeli twoje stopy potrzebują pomocy zgłoś się do Podologa, który pomoże dobrać́ odpowiednie preparaty np. na nadpotliwość lub lekki krem, aby nie obciążać́ nadmiernie skóry na stopach podczas upałów . Zachęcamy również do częstszych wizyt w gabinecie podologicznym np. raz w miesiącu, aby usunąć́ odciski, nagniotki, oczyścić́ płytkę̨ paznokciową, zadbać o pięty tak, aby stopy ładnie prezentowały się̨ w odkrytym obuwiu.

Jak przygotować się do zabiegu Podochirurgicznego?

Jak przygotować się do zabiegu Podochirurgicznego?

Wskazaniem do zabiegu są przewlekłe, często nawracające i trudne do wygojenia stany zapalne wałów okołopaznokciowych. Po wstępnej konsultacji podologicznej, pacjent trafia na konsultację do chirurga wykonującego zabieg. Jeżeli zostanie zakwalifikowany do zabiegu, musi się do niego odpowiednio przygotować.

Przed zabiegiem wskazane jest:

 • Odstawienie leków zmniejszających krzepnięcie krwi; jeżeli takowe są stosowane. ( OCZYWIŚCIE PO WCZEŚNIEJSZEJ KONSULTACJI Z LEKARZEM PROWADZĄCYM!)
 • Dokładnie usuń z paznokcia lakier.
 • W dniu zabiegu umyj stopy w letniej wodzie z mydłem, unikaj szorowania i podrażniania.
 • Nie przychodź na zabieg na czczo, zjedz normalny posiłek.
 • Zabierz ze sobą klapki – opatrunek po zabiegu jest dość duży, nie będziesz mógł założyć buta.
 • Po zabiegu nie dasz rady prowadzić auta ani podróżować komunikacją miejską – zadbaj o bezpieczny transport do domu.
 • Jeżeli otrzymałeś dodatkowe zalecenia od chirurga w trakcie konsultacji – ściśle ich przestrzegaj.

 Zalecenia po zabiegu:

 • Znieczulenie po zabiegu przestaje działać po około godzinie. Po powrocie do domu zażyj tabletkę przeciwbólową zaleconą przez chirurga, następną po około 6-8h.
 • Przez 48h po zabiegu, stopa musi być odciążona – uniesiona do góry, zapobiega do obrzękom i bólowi.
 • Pierwsza zmiana opatrunku odbywa się zwykle po 72h i nie jest bolesna.
 • Przez 3-4 tygodnie unikaj sportu.
 • Wymieniaj opatrunki według wskazać chirurga.
 • Noś wygodne obuwie, niwelujące ucisk
 • Szczególnie dbaj o higienę: dezynfekcja, wymiana opatrunków według zaleceń, unikanie długotrwałego moczenia, szybki prysznic wystarczy, unikanie zmoczenia opatrunków.

Po zdjęciu szwów pacjent trafia ponownie pod opiekę podologa prowadzącego.

Odciski – leczenie, zapobieganie

Odciski – leczenie, zapobieganie

Odcisk to jedna z najbardziej uporczywych dolegliwości na obszarze stóp.  Jest hiperkeratotyczną, wyraźnie ograniczoną zmianą  tworzącą twardy rdzeń, który uciska na zakończenia nerwowe wywołując często bardzo silny ból. Przyczyną powstawania odcisków jest stały ucisk, tarcie, drażnienie. Sprzyjają temu przeciążenia wskutek deformacji kostnych (np. opuszczone śródstopie, palce młoteczkowate,  paluch koślawy czyli hallux valgus), zbyt ciasne, niewygodne obuwie na twardej, cienkiej podeszwie, zbyt  wysokie obcasy. Odciski najczęściej powstają w obrębie śródstopia, na grzbietach palców i pomiędzy nimi.Podolog odciski usuwa bezboleśnie, nie wywołując rany. Od razu po zabiegu pacjent wraca do codziennych obowiązków. Zabieg jest w pełni komfortowy. Zalecane jest doczyszczenie odcisku po 2 tygodniach.

Pamiętaj!

Odcisk jeżeli jest wynikiem  przeciążenia to ma prawo wracać !!! Należy wówczas dobrać  odciążenie miejscowe lub odpowiednią wkładkę ortopedyczną ! Najważniejsze jest aby wyeliminować przyczynę powstania odcisku.

Nie należy samodzielnie usuwać odcisków w warunkach domowych stosując dostępne w aptekach  preparaty – najczęściej na bazie kwasów. Mogą one wywołać ranę, silne podrażnienie nie usuwając przy tym rdzenia tylko go rozmiękczając i maskując. Metody te są szczególnie niebezpieczne u osób z cukrzycą, miażdżycą i zakrzepicą.

 Osoby mające problem z odciskami powinny dobierać buty na grubszej , miękkiej podeszwie z miękkiego tworzywa, unikać balerinek, japonek , obuwia ciasnego w palcach i na zbyt dużym obcasie.

Jak się pozbyć brodawki

Jak się pozbyć brodawki

Brodawka (kurzajka) jest wywołana wirusem brodawczaka ludzkiego ( HPV ). Można się nią zarazić się praktycznie wszędzie np. w: sali gimnastycznej, basenie, siłowni, hotelu, szpitalu, łaźni, czy przez pożyczone obuwie. Czynnikiem sprzyjającym zakażeniu jest obniżona odporność organizmu. Należy ją podnieść przyjmując wit D3, cynk ( po badaniu laboratoryjnym ), stosując zdrową dietę bogatą w warzywa a ubogą w przetworzoną żywność. Należy starać się zredukować stres.
Brodawki najczęściej występują na:
● Dłoniach – w tej lokalizacji przeważnie szybko udaje się je wyeliminować.
● Podeszwach stóp – są trudne w leczeniu gdyż chodząc wtłaczamy je w głąb skóry. Pocące się stopy i kryte obuwie to też “uwielbiane” przez brodawki środowisko.
● Pomiędzy palcami i pod płytką paznokcia

Proces leczenia brodawek u podologa
● Podolog stosuje miejscowe oczyszczenie w połączeniu z aplikacją odpowiedniego preparatu lub zabiegiem elektrokoagulacji.
● Wizyty u podologa w zależności od problemu są wyznaczane co tydzień lub co 2 tygodnie.

PAMIĘTAJ!
! Brodawki często mylone są z odciskami, dlatego w razie wątpliwości udaj się do podologa!
! Brodawek nie należy samodzielnie usuwać, gdyż bardzo łatwo o ich rozsianie się i uszkodzenie lub poparzenie zdrowej skóry!
! Czas leczenia brodawek jest inny dla każdego (nie można go dokładnie określić) i zależy od ich ilości, wielkości, okresu obecności na skórze i od układu immunologicznego. Na terapię może składać się od kilku do kilkunastu, a nawet w niektórych przypadkach kilkudziesięciu wizyt w gabinecie podologicznym.
! Leczenie brodawek jest długotrwałym procesem i wymaga systematycznej współpracy pacjenta z podologiem ( szczególnie wtedy gdy inne metody zawiodły ).
! Podolog zajmuje się zmianami tylko w obrębie stóp i dłoni.

Zalecenia pielęgnacyjne dla pacjenta
W czasie trwania terapii należy:
● Unikać długich kąpieli,
● Nie używać dywanika łazienkowego,
● Do stóp stosować najlepiej jednorazowe, papierowe ręczniki,
● Należy dokładnie po kąpieli osuszać stopy i przestrzenie między palcami.
● Odkażać obuwie, brodzik prysznicowy/wannę.
● Należy kontrolować skórę sprawdzając czy nie pojawiają się kolejne zmiany u siebie jak i u domowników.
● Nosić skarpetki z naturalnych, oddychających tkanin, a latem odkryte obuwie.
● Suplementacja wit D3 i cynku,
● Zdrową dietę bogata w warzywa, a ubogą w przetworzoną żywność.
● Starać się zredukować stres.

Pielęgnacja przy Zespole Stopy Cukrzycowej

Pielęgnacja przy Zespole Stopy Cukrzycowej

ZESPÓŁ STOPY CUKRZYCOWEJ (ZSC) jest wynikiem źle wyrównanej cukrzycy, powodując zaburzenia układu naczyniowego (zmiany niedokrwienie) i/lub układu nerwowego (neuropatia). Objawia się długo gojącymi się ranami, obrzękiem, martwicą, infekcją lub deformacją w obrębie stopy. Rany cukrzycowe są też dużo bardziej podatne na wystąpienie zakażenia.

NEUROPATIA – zaburzenia czucia, temperatury i wibracji. Warto pamiętać, że utrata czucia w stopach sprzyja urazom, oparzeniom i otarciom, np. od obuwia. Rana zazwyczaj powstaje pod złogiem twardej skóry w postaci modzela/odcisku.
Neuropatia przyczynia się również do zmian w budowie stopy.
Leczenie polega przede wszystkim od zastosowania odpowiedniego odciążenia i systematycznego usuwania modzela otaczającego owrzodzenie. W zależności od lokalizacji i rozległości owrzodzenia stosuje się różne metody odciążenia: specjalistyczne obuwie, wkładki odciążające, kule, gips lub pobyt w łóżku.

NIEDOKRWIENIE – jest skutkiem miażdżycy tętnic. Objawia się suchą, bladą, cienką, łuszcząca się skórą na stopie. Może prowadzić do zaniku mięśni stopy i łydki oraz ich ból podczas chodzenia. Rany występują najczęściej w postaci czarnej martwicy na palcach. Zaburzenie ukrwienia wykrywamy przez badanie tętna na stopie. Zazwyczaj wymagana jest poprawa ukrwienia poprzez operację udrożnienia tętnic (angioplastyka tętnic kończyn dolnych) i/lub terapię w komorze hiperbarycznej.

TYP MIESZANY – łączy cechy neuropatii i niedokrwienia.

PAMIĘTAJ!
! Cukrzyca jest nadal NAJCZĘSTSZĄ przyczyną nieurazowej amputacji kończyn dolnych.
! U połowy pacjentów, którzy utracili stopę w wyniku ZSC, w ciągu 3 lat od zabiegu dochodzi do amputacji drugiej kończyny.
! 85% amputacji nóg u chorych na cukrzycę jest poprzedzonych owrzodzeniem stóp.
! 4-10 % chorych na cukrzycę ma rany na stopach.
! 80% ran stóp jest następstwem urazu – najczęściej źle dobranego obuwia.
Dla tego najistotniejszą rolę odgrywa profilaktyka i właściwa pielęgnacja, mogąca zapobiec do 80% amputacji.

NIELECZONY ZESPÓŁ STOPY CUKRZYCOWEJ (ZSC) POWODUJE:
● deformacje stopy
● utrata funkcji podporowych (chodzenia)
● przewlekłe i trudne do wyleczenia stany zapalne kości
● zmiany martwicze
● amputacje
● inwalidztwo
● przedwczesny zgon

Czynniki ryzyka wystąpienia ZSC:
● Neuropatia
● Zmiany niedokrwienne tętnic kończyn dolnych
● Zniekształcenie stóp
● Obecność modzeli
● Niewłaściwe obuwie
● Niewłaściwa higiena stóp lub jej brak
● Ograniczona ruchomość stawów
● Niekontrolowana cukrzyca
● Brak wiedzy chorego
● Długi czas trwania cukrzycy
● Wysoki poziom cholesterolu
● Niewyrównane nadciśnienie tętnicze
● Zaburzenia widzenia, ślepota
● Przewlekła choroba nerek
● Alkoholizm i palenie papierosów

! Jeśli zaobserwujesz u siebie ranę należy bezzwłocznie udać się do specjalisty. W przypadku ran cukrzycowych nie stosuje się maści. Rana powinna być każdorazowo właściwie opracowana i oczyszczona przez pielęgniarkę lub lekarza. Zwykle zakładane są opatrunki specjalistyczne antybakteryjne utrzymujące wilgotne środowisko leczonej rany, wymagające wymiany jedynie co kilka dni.

Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Wrastające paznokcie są jednym z najczęstszych schorzeń w obrębie aparatu paznokciowego.
Początkowo jest to niewielkie podrażnienie skóry zaczerwienienie, które po zignorowaniu prowadzi do rozległego stanu zapalnego i ryzyka infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

Głównymi przyczynami wrastania paznokci są:

– predyspozycje genetyczne ( przerośnięte wały, deformacje stopy, nieprawidłowa biomechanika chodu )
– nagły wzrost masy ciała (ciąża, otyłość)
– noszenie nieodpowiedniego obuwia (zbyt ciasne, nie elastyczne, zbyt wysoki obcas) powodując przeciążenie podrażnienie i uraz okolicy paznokcia
– nieprawidłowe skracanie paznokci (zbyt krótkie obcinanie, zaokrąglanie) powodujące przy tym uszkodzenie wału lub w następstwie zwijanie się paznokcia
– nieprawidłowa higiena (moczenie stóp, niedokładne osuszanie stóp po kąpieli)

Wrastający paznokieć może doprowadzić do powikłań:

– wbijający się kolec paznokcia w wał powoduje uraz tkanek miękkich prowadząc do ziarniny i wydzieliny ropnej ( koniecznie trzeba pobrać wymaz do badania )
– obrzęk wału paznokciowego zaczerwienieniem naraża miejsce na infekcje
– ból nasilający się podczas chodzenia
– u osób chorych na cukrzyce z chorobami naczyń układu krwionośnego może doprowadzić do niegojącej się rany i następstwa amputacji

Jak zapobiegać wrastaniu paznokci:
– prawidłowe obuwie oddychające wygodne elastyczne z luźnym ułożeniem palców bez ucisku na delikatnym podwyższeniu pięty
– prawidłowe skracanie paznokci na prosto nie zaokrąglając najlepiej jednorazowym pilnikiem
– prawidłowa higiena pamiętajmy, aby zawsze osuszać przestrzenie między palcowe (przy stanie zapalnym szybkie kąpiele bez moczenia – szybki prysznic)
– przy włożonym opatrunku / tamponady starajmy się go utrzymać pod paznokciem
– systematyczność w ustalonych wizytach podologicznych ( przy stanie zapalnym bardzo ważne jest oczyszczanie z wymienianą opatrunku w celu szybszego zagojenia stanu zapalnego)
– przy obowiązku samodzielnego wymieniania tamponady w warunkach domowych zestawem podologicznym pamiętajmy, aby wymieniać ją po kąpieli
– indywidualne zalecenia podologiczne.

 

#wspieramyMUNDUROWYCH – akcja wsparcia Podlaskiej Policji

#wspieramyMUNDUROWYCH – akcja wsparcia Podlaskiej Policji

Cisi bohaterowie bo dla nich jest nasza akcja, żyją wśród Nas. Nie mają peleryny jak Superman, ale niejednokrotnie narażają zdrowie i życie pomagając każdemu z Nas.
Policja bo do niej skierowana jest ta akcja, bardzo często w dobie pandemii COVID-19 ma styczność z osobami u których podejrzewa się chorobę lub monitoruje obecność osób na kwarantannie domowej.
Policjanci i policjantki, co dzień borykają się z różnymi zagrożeniami pozostając przy tym #NIEZAUWAŻENI z tyłu poza wrzawą medialną.
Policja poza wirusem zmaga się również z wieloma wyrazami nietolerancji społecznej, co jest bardzo krzywdzące niosąc na barkach tyle zagrożeń swoich oraz własnych rodzin.
Centrum Ortopedyczno-protetyczne w kooperacji z Instytutem Podologii Suela organizuje pierwszą w Polsce akcję, mającą na celu zauważyć trudy pracy mundurowych.
Policjanci otrzymają od nas darmowe pakiety diagnostyczne, dzięki którym zbadamy bezpłatnie kondycję ich stóp i zaproponujemy zniżki nawet 55% ceny bazowej za usługi podologiczne PZP* oraz INDYWIDUALNE WKŁADKI ORTOPEDYCZNE.
Nie zapominajmy, że #MUNDUROWI niejednokrotnie paręnaście godzin na dobę mają na sobie mundur oraz ciężkie buty taktyczne. Nogi nie mają ani odpowiedniej wentylacji oraz samo ukrwienie w butach wiązanych również jest utrudnione. Efekty są łatwe do przewidzenia, czyli częste odciski, zrogowacenia oraz bóle kręgosłupa z racji na zaburzenie właściwej postawy ciała.
Na wszystkie objawy zmęczonych i obolałych stóp postaramy się pomóc.
Polska Policjo, doceniamy Wasz wkład w budowanie naszego bezpieczeństwa, teraz Wy pozwólcie nam zadbać o Was samych.

Drogi Policjancie/Policjantko co otrzymasz przychodząc do Nas:

 • Bezpłatną Badanie Stóp
  Co zbadamy ?
  – skłonność do płaskostopia podłużnego lub poprzecznego
  – skłonność do koślawości, szpotawości, pronacji, supinacji
  – rozmieszczenie środka ciężkości na każdej ze stóp
  – umiejscowienie osi ciała podczas chodu
  – charakterystykę chodu oraz stan budowy anatomicznej stopy
  – ukryte punkty przeciążeń, niewidoczne w metodzie statycznej
 • Rabat na WKŁADKI INDYWIDUALNE – 30%
 • Bezpłatną Konsultacja Podologiczną
  Celem konsultacji podologicznej jest ocena stanu zdrowia stóp oraz dobranie odpowiednich form leczenia.
 • Podstawowy Zabieg Podologiczny (PZP*) – 55%

PZP* PODSTAWOWY ZABIEG PODOLOGICZNY – skrócenie i podstawowe opracowanie paznokci oraz wałów około-paznokciowych, usunięcie zrogowaceń ze strony podeszwowej stóp. Zabieg jest w pełni bezbolesny.

#wspieramyMUNDUROWYCH