Ortopodologia

Większość z nas rodzi się ze zdrowymi, pięknie ukształtowanymi stopami. Składają się one z 26 kości, tworząc wraz z mięśniami, ścięgnami i więzadłami niezwykle skomplikowaną konstrukcję, umożliwiającą nam lokomocję. W momencie, gdy wszystkie wyżej wymienione składowe przestają ze sobą idealnie współgrać, zostaje zaburzona biomechanika stopy, a co za tym idzie tworzą się deformacje. Problemy z prawidłowym ustawieniem stopy mają ogromny wpływ nie tylko na pozostałe części ciała, takie jak kolana, biodra czy kręgosłup, ale także na wygląd skóry stóp i komfort chodzenia.

Prawidłowo zbudowana stopa, czyli stopa nie dająca żadnych dolegliwości bólowych, z dobrze wysklepionymi łukami, a co za tym idzie z prawidłową biomechaniką, jest zjawiskiem niezwykle rzadkim u osób dorosłych. Jak w związku z tym można określić „zdrową stopę”? Stopa zdrowa występuje wtedy, gdy niewielkie odchylenia od normy nie zaburzają jej funkcji. Funkcjonalne płaskostopie, czy funkcjonalna stopa wydrążona, poruszająca się bez ograniczeń, wolna od bólu, jest stopą zdrową, a więc także stopą prawidłową.

Deformacjami stóp nazywamy zmiany w układzie kostno-stawowo-mięśniowym, mające wpływ na funkcjonalność stóp i całego układu ruchu. Możemy wyróżnić trzy podstawowe warianty zniekształceń:

  • zniekształcenia wrodzone
  • funkcjonalne deformacje stopy prawidłowej
  • deformacje spowodowane przeciążeniami.

Każda z tych deformacji może powodować zmiany na skórze stóp.
Skóra jest najcięższym i największym organem naszego ciała. Przede wszystkim spełnia funkcję ochronną, ale także bierze udział w regulacji termicznej, gospodarce wodnej, procesach przemiany materii.
Na podeszwach stóp skóra jest najgrubsza i odbiera bodźce cieplne, dotykowe i bólowe. Tak jak na pozostałych częściach ciała, składa się z trzech warstw.
Ważną informacją mającą wpływ na rogowacenie występujące na podeszwach skóry stóp jest fakt, że nie ma tam gruczołów łojowych. Ma to wpłynąć na przyczepność do podłoża, jednak brak sebum skutkuje brakiem naturalnego płaszcza lipidowego, co oznacza pogrubieniem naskórka, w celu ochrony uciskanych miejsc. Przyczepność do podłoża poprawiają także gruczoły potowe, których jest około 300 000 na obu stopach. Mają znaczenie również w termoregulacji.
Skóra stóp reaguje przede wszystkim na trzy czynniki drażniące:

  • stres mechaniczny – ucisk i tarcie, wywołane najczęściej deformacją w obrębie stopy, ale także nieodpowiednia pielęgnacja (frezowanie skóry, skaleczenia, zbyt intensywne opracowywanie naskórka)
  • stres termiczny – zbyt wysoka temperatura, np. poprzez tarcie podczas opracowywania stóp, lub zbyt niska temperatura, np. przy odmrożeniach.
  • stres chemiczny – kwasy (popularne skarpetki złuszczające, pedicure kwasowy itp.)

Wszystkie te czynniki drażniące mają wpływ na zwiększenie produkcji komórek w warstwie podstawnej naskórka, a co za tym idzie zagęszczenie korneocytów w warstwie rogowej. Dochodzi także do zmian głębokich w skórze właściwej i nierównomiernego zagęszczenia komórek kolagenowych. Powoduje to powstanie modzeli i głęboko wnikających odcisków, które znacznie obniżają komfort chodzenia.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, hiperkeratozy, to nieprawidłowe zagęszczenie wierzchnich warstw naskórka, które stanowią reakcję obronną skóry na nadmierny ucisk i tarcie, wywołane najczęściej deformacjami stopy i nierównomiernym rozkładem sił.

Znając deformacje wynikające ze złego ustawienia stóp i reakcję skóry podeszw na nadmierny ucisk i tarcie możemy wyróżnić kilka nieinfekcyjnych zmian skórnych przebiegających z nadmiernym rogowaceniem:

  • odciski
  • modzele
  • zespół pękających pięt

Zmianami, na które największy wpływ mają deformacje stóp, to modzele i odciski.

 

Diagnostyka

Najważniejszą rzeczą przy odpowiednim dostosowaniu zaopatrzenia ortopedycznego dla pacjenta z konkretnym problemem jest określenie źródła problemu. Zaburzona biomechanika ma ogromny wpływ na zwiększenie działania siły nacisku na stopy. Aby dokładnie zbadać problem, należy wykonać konkretne badania. W dzisiejszych czasach mamy ogromne możliwości diagnostyki stóp. Ostatnio najbardziej popularne i najbardziej szczegółowe są badania podoskopowe i badania komputerowe na platformie pedobarograficznej.

Do oceny podeszwowej części stopy pod kątem występujących odcisków, modzeli używa się podoskopów i skanerów.

Badania

Podoskop/skaner

Podczas badania pacjent staje bosymi stopami na podoskopie/skanerze. Rejestrowany jest obraz obciążenia statycznego stóp, który jest automatycznie dalej przetwarzany do komputera. Cyfrowa analiza wyników badania daje nam odpowiedź, czy i z jaką wadą stóp mamy do czynienia. Badanie jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne – bez ingerencji w organizm. Aby je przeprowadzić, wystarczy stanąć bosymi stopami na specjalnym urządzeniu. Może być wykonywane u osób w każdym wieku. Podczas badania pacjent staje bosymi stopami na podoskopie/skanerze. Rejestrowany jest obraz obciążenia statycznego stóp, który jest automatycznie dalej przetwarzany do komputera. Cyfrowa analiza wyników badania daje nam odpowiedź, czy i z jaką wadą stóp mamy do czynienia. Badanie jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne – bez ingerencji w organizm. Aby je przeprowadzić, wystarczy stanąć bosymi stopami na specjalnym urządzeniu. Może być wykonywane u osób w każdym wieku.

Badanie statyczne

Wielofunkcyjna mata umożliwia wykonanie badania statycznego. Jest jednym z najdokładniejszych urządzeń pozwalających na pełną biomechaniczną analizę stóp w czasie rzeczywistym. Podczas badania statycznego wskaźniki oraz kąty wyliczane są na podstawie odcisku stóp, co pozwala określić w procentach rozkład obciążenia stopy. Ten rodzaj badania, umożliwia również ocenę równowagi oraz pozwala zakwalifikować pacjenta do dalszych badań, np. badania dynamicznego.

Badania dynamiczne

Badania dynamiczne na matach baropodometrycznych pozwalają ocenić, jak pracują stopy w trakcie ruchu i jak rozkłada się na nich ciężar ciała. Podczas badania pacjent chodzi boso po macie.  Urządzenie mierzy rozkład sił, z jakim pacjent naciska stopami na podłoże, analizując przy tym, która część stopy jest bardziej eksploatowana podczas chodu. Uzyskane informacje są analizowane i porównywane z normami, a pacjent otrzymuje raport z całego przebiegu badania. Dzięki wbudowanej centralnej bazie danych urządzenie potrafi obsłużyć wiele odrębnych pomiarów uzyskanych z przeprowadzonych badań statycznych, dynamicznych, analizy chodu, analizy videografi postawy i badań stabilometrycznych równowagi. Daje to możliwość kontroli nad prowadzoną terapią, monitorowania postępów pacjenta, a także planowania i zarządzania badaniami. 

Badanie dynamiczne systemem MediLogic

Należy pamiętać o tym, że obuwie może znacząco zmienić nasz chód, zwłaszcza gdy jest źle dobrane lub zdeformowane. Do zbadania chodu w obuwiu używa się systemu MediLogic. Wówczas wkładki pomiarowe umieszcza się w butach i dokonuje analizy. W analogiczny sposób możemy ocenić działanie i zastosowanie wkładki ortopedycznej. Pacjent w trakcie badania wykonuje chód testowy, w czasie którego są zbierane informacje na temat zmian rozkładu nacisku stopy i rozkładu masy ciała. Badanie jest rejestrowane, a następnie poddane analizie przez fizjoterapeutę. Zebrane dane dotyczące nacisku są niezbędne w celu przeprowadzenia udanej korekcji stóp, w szczególności w przypadku niebezpiecznych deformacji stóp, takich jak zespół stopy cukrzycowej lub deformacji spowodowanych schorzeniami reumatycznymi, a także w przypadku sportowców i osób z problemem dokuczliwych hiperkeratoz, takich jak odciski.

Diagnostyka ortopodologiczna

Oprócz nowoczesnych technik diagnostycznych bardzo ważna jest diagnostyka ortopodologiczna. Wywiad, badanie manualne oraz testy funkcjonalne są równie ważne, dlatego też zwracamy uwagę na chód i ustawienie stóp już od wejścia pacjenta do gabinetu. Ważna wskazówką jest obuwie, a zwłaszcza jego deformacje – miejsca, w których podeszwa jest znacznie bardziej starta. W naszym gabinecie stosujemy między innymi protokół według Globalnej Terapii Stopy.

Korekcja

Biorąc pod uwagę deformacje stóp i nieodłącznie wiążące się z tym hiperkeratozy, ortopodolodzy muszą zwrócić szczególną uwagę na zaopatrzenie stopy, a przede wszystkim miejsc narażonych na różnego rodzaju zrogowacenia. W dzisiejszych czasach jest wiele możliwości korygowania ustawienia stóp, co przynosi ogromną ulgę i komfort chodzenia. Większość zmian pojawiających się na stopach jest nieodwracalna. Nawet po prawidłowym usunięciu, odciski i modzele mają prawo nawracać. W takich przypadkach tylko i wyłącznie prawidłowa diagnoza, odpowiedni zabieg i fachowo dobrane odciążenie gwarantują sukces. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i bardzo dokładnym, komputerowym badaniom, podolodzy we współpracy z fizjoterapeutami i ortopodologiem są w stanie poprowadzić terapię pacjenta tak, aby mogli oni zapomnieć o bolesnych problemach, przeszkadzających w codziennym funkcjonowaniu.

Kontakt

Białystok
ul. Ryska 1 bud. E
15-008 Białystok
tel.: 661 499 499
e-mail: [email protected]
Godziny otwarcia: 8:00 – 20:00
Sobota i Niedziela: Nieczynne

Białystok
ul. Pietkiewicza 10 lok. 5U
15-689 Białystok
tel.: 722 244 433
e-mail: [email protected]
Godziny otwarcia: 8:00 – 20:00
Sobota i Niedziela: Nieczynne

Gdańsk
Aleja Grunwaldzka 101
80-244 Gdańsk
tel.: 695 488 288
e-mail: [email protected]
Godziny otwarcia: 8:00 – 17:00
Sobota i Niedziela: Nieczynne

Siedlce
Rynkowa 22 / 1a
08-110 Siedlce
tel.: 609 844 844
e-mail: [email protected]
Godziny otwarcia: 10:00 – 18:00
Sobota i Niedziela: Nieczynne