Masz problemy ze stopami? Podczas chodzenia odczuwasz ból? Zastanawiasz się co z tym zrobić?

Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp. Podolog współpracuje również z innymi specjalistami (fizjoterapeutami, ortopedami, diabetologami, dermatologami), do których kieruje swoich pacjentów jeśli podczas wizyty zauważy niepokojące symptomy.

Podstawowym zabiegiem wykonywanym w gabinecie podologicznym w celu profilaktyki i pielęgnacji stóp jest PZP – PODSTAWOWY ZABIEG PODOLOGICZNY. Pozwala on na utrzymanie stóp w zdrowiu. Zapobiega powstawaniu zmian na stopach. Polega na skracaniu paznokci oraz opracowaniu wałów okołopaznokciowych, a także na opracowaniu podeszwy stopy. Zabieg wykonywany jest przez podologa.

Na czym polega podstawowy zabieg podologiczny:
• wykonywany jest na sucho, bez moczenia stóp w wodzie,
• jest to zabieg typowo medyczny,
• uwzględnia ewentualne schorzenia, z którymi boryka się pacjent,
• odpowiedni jest dla osób ze zrogowaceniami,
• podczas zabiegu mogą być usuwane odciski, modzele oraz zmiany w obrębie płytki paznokciowej,
• zabieg jest całkowicie bezpieczny,
• zapewnia długotrwałe efekty.

Przebieg PZP w gabinecie podologicznym.
Podstawowy zabieg podologiczny zaczyna się od skrócenia i oszlifowania paznokci, oczyszczenia wałów paznokciowych, usunięcia nadmiaru zrogowaceń oraz aplikacji odpowiednio dobranego preparatu. Wykonywany jest (w odróżnienie do pedicur’u kosmetycznego) bez moczenia stóp w wodzie. Do opracowywania stóp i zmiękczania naskórka służą odpowiednie narzędzia i preparaty.

Usunięcie nadmiaru zrogowaceń z podeszwy stopy wykonywanie jest za pomocą skalpela chirurgicznego (dzięki nadaniu odpowiedniego nacisku i pełnej kontroli ściągany jest tylko zrogowaciały naskórek).
W gabinetach kosmetycznych do tego typu zabiegów używa się tzw.: omegi. Jest to narzędzie które daje małą kontrolę kosmetyczce wykonującej zabieg. Może to doprowadzić do zdjęcia zbyt dużej ilości naskórka co przyczyni się do jego szybkiego ponownego narastania i powstania blizn.

Na czym polega PEDICURE w salonie kosmetycznym:
• zabieg wykonywany przez kosmetyczkę,
• robiony jest „na mokro” (etapy: moczenie stóp → frezarka/ tarka → peeling, czasem preparaty z kwasami),
• przeznaczony jest dla osób całkowicie zdrowych dla osób bez większych zmian w obrębie stóp i płytki paznokciowej, bez deformacji w obrębie stóp,
• zabieg typowo pielęgnacyjny.

Jeśli zadajesz sobie pytanie – czy w przypadku Twoich stóp powinieneś udać się na wizytę do kosmetyczki, czy skorzystać z usług podologa – odpowiedz jest bardzo prosta → jeśli Twoje stopy potrzebują ukojenia i relaksu po np. ciężkim dniu – idź do kosmetyczki, ale jeśli Twoje stopy wymagają pomocy i fachowej porady, oczekujesz długoterminowych efektów, to nie zwlekaj i umów się ze specjalistą z naszego Instytutu Podologii Suela.