ZIOIŁA WYCIĄGI ROŚLINNE W PODOLOGII CZYLI TO CO PODOLODZY  CENIĄ  NAJBARDZIEJ

 W ostatnich latach zauważamy trend ale też i potrzebę powrotu do darów natury. Wzrasta zainteresowanie tym co zdrowe, naturalne i nie przynosi skutków ubocznych.  Cenimy produkty żywnościowe z małych upraw / hodowli  ekologicznych. Stosujemy diety lub posty oczyszczające organizm, wracamy m.in. do ziołolecznictwa, aromaterapii, apiterapii, akupunktury, stawiania baniek….

Chciałabym tym razem opisać zioła , powszechnie stosowane w podologii, których działanie jest niezwykle skuteczne i przynoszące  oczekiwane rezultaty.

O niezwykłej terapeutycznej mocy substancji roślinnych ludzkość przekonała się  już wieki temu. Olejki eteryczne ceniono  w antycznych kulturach  Dalekiego Wschodu, korzystali z nich Rzymianie i Grecy. Aktualnie znów po nie wracamy. Aromaterapeutyczne olejki czy wyciągi roślinne  są wysoce skuteczne w profilaktyce zdrowotnej, niedające przy tym efektów ubocznych , nie uzależniają ( umiejętnie stosowane, z resztą  – jak wszystko ).

 LAWENDA

Kwiaty lawendy wąskolistnej ( Lavandula angustifolia ) stosowane są od stuleci do produkcji perfum, pachnideł, wód kolońskich. Z kwiatów produkuje się tak cenny olejek eteryczny, który działa :

  • przeciwbólowo
  • przeciwzapalnie
  • przeciwwirusowo
  • przeciwbakteryjnie
  • przeciwgrzybiczo
  • antyoksydacyjnie
  • uspokajająco
  • rozluźniająco
  • nasennie
  • odświeżająco
  • przeciwdepresyjnie
  • antyhistaminowo

Olejek lawendowy zalecany jest do skóry trądzikowej, do leczenia liszaju, oparzeń słonecznych, grzybic, owrzodzeń, stanów zapalnych. Przyspiesza gojenie się ran bez pozostawiania blizn. Olejek ten również pobudza metabolizm skóry i poprawia odżywienie. Dodatkowym atutem kosmetyków i preparatów leczniczych z zawartością olejku lawendowego jest ich piękny, świeży zapach.

GLISTNIK – JASKÓŁCZE ZIELE

Chelidonium majus  –  jest to bylina z rodzaju makowatych. Rośnie bogato na łąkach , w parkach, lasach, przed wiejskimi domami. Jest wszechobecna w miastach choć niezauważalna przez ludzi.

Podstawowymi związkami leczniczymi tej rośliny są alkaloidy zawarte w jej soku. Podolog najczęściej zaleca sok z jaskółczego ziela do zewnętrznego stosowania  – jako uzupełnienie terapii leczenia brodawek wirusowych HPV tzw. kurzajek. Roślina ta była stosowana w tym celu już w starożytności.

Jaskółcze ziele stosowane zewnętrznie na skórę  działa :

  • wirusobójczo
  • bakteriobójczo
  • grzybobójczo
  • przeciwzapalnie
  • przeciwbólowo
  • pierwotniakobójczo

Obecnie prowadzone są badania nad antynowotworowym działaniem glistnika – co jest bardzo obiecujące.

ROZMARYN

Jednym z najcenniejszych surowców zielarskich jest olejek rozmarynowy, pozyskiwany z rozmarynu ( Rosmarinus officinalis L ), wiecznie zielonego krzewu rosnącego wzdłuż Morza Śródziemnego i obszarów subhimalajskich.  Olejek z rozmarynu przez starożytnych Greków, Rzymian , Egipcjan uważany był za święty. W medycynie ludowej stosowany był jako związek działający rozkurczowo, przeciwbólowo, jako środek pomagający zwalczać migreny, depresję, bezsenność i zaburzenia emocjonalne. Olejek rozmarynowy często gości w preparatach podologicznych , które mają właściwości antyseptyczne, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, przeciwutleniające.

OLEJ  KONOPNY

Olej konopny  pozyskiwany z  Cannabis sativa L.  Od kilku lat cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem. Stosowany zewnętrznie wykazuje bardzo dobre efekty przy leczeniu  i pielęgnacji skóry atopowej, podrażnionej, łuszczycowej oraz trądzikowej. Ma działanie nawilżające ,przeciwstarzeniowe, zmniejsza przebarwienia posłoneczne .  Zawarte w oleju konopnym keratenoidy, luteina i zeaksantyna wykazują właściwości przeciwutleniające, nawilżające i regenerujące skórę. Tokoferole  i fitosterole  nadają olejowi konopnemu właściwości  przeciwstarzeniowe i przeciwutleniające , natomiast chlorofile – przeciwbakteryjne i wspomagające gojenie się ran. Flawonoidy mają działanie przeciwzapalne  i antyoksydacyjne .

OLEJEK  TUJOWY

Olejek żywotnikowy ( tujowy ) pozyskiwany jest ze świeżych liści, gałązek i kory drzewka       Thuja occidentalis . Jego główne składniki to tujon, fenchon i kamfora. Ze względu na zawartość tujonu  należy stosować go z ostrożnością. Stosowany w odpowiednich proporcjach i umiejętnie – wykazuje świetne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwutleniające i przeciwwirusowe. Olejek tyjowy wykorzystywany jest do masażu, pozwala niwelować bóle mięśniowe i kostno – stawowe.  W podologii ma zastosowanie w leczeniu brodawek wirusowych na dłoniach i stopach.

OLEJEK  Z  DRZEWA  HERBACIANEGO

Olejek herbaciany / Tea  Tree – nie ma nic wspólnego z herbatą . Pozyskiwany z liści i niewielkich  gałązek drzewa herbacianego ( Melaleuca internifolia  ) olejek herbaciany , jest uznawany z najbardziej bakteriobójczy ze wszystkich olejków stosowanych w aromaterapii. . Właściwość tą zawdzięcza on swojemu składowi  – aż 90 %  stanowią bowiem mono                        i seskwiterpeny , alkohole terpentynowe i związki fenolowe. Olejek herbaciany wykazuje również silne cechy wirusobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. W podologii ma zastosowanie m.in.  przy zwalczaniu grzybicy paznokci i skóry, przy zwalczaniu nadpotliwości czy  nieprzyjemnego zapachu stóp.

 OLEJEK  OREGANO

Olejek oregano podobnie jak olejek z drzewa herbacianego ma również silne właściwości przeciwbakteryjne, które zawdzięcza obecności terpenów takich jak tymol czy karwakrol.

Olejek z oregano stosowany zewnętrznie na skórę ma właściwości :

  • przeciwwirusowe
  • przeciwgrzybicze
  • przeciwutleniające
  • przeciwzapalne

 Jest częstym składnikiem preparatów podologicznych do pielęgnacji stóp i paznokci.

Ostatnie badania wykazały, iż pozyskiwane z oregano olejki eteryczne są również silnymi środkami przeciwcukrzycowymi i przeciwnowotworowymi.

 NAGIETEK

Nagietek lekarski dzieła :

  • kojąco
  • nawilżająco
  • przeciwzapalnie
  • przeciwbakteryjnie
  • przeciwgrzybiczo
  • zmiękcza, uelastycznia i tonizuje naskórek

 Nagietek lekarski zawiera kwasy organiczne, saponiny, karotenoidy, fitosterole. Stosowany zewnętrznie wpływa korzystnie na właściwy wzrost nabłonka, przyspiesza ziarninowanie i bliznowacenie uszkodzonej skóry.

 OLEJEK  EUKALIPTUSOWY

Drzewa eukaliptusowe  ( Eucalyptus globulus )  dominują obszary głównie Australii. Olejek eukaliptusowy pozyskuje się z liści i końców gałązek drzewa eukaliptusowego. Charakteryzuje się działaniem przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym. Jest szeroko stosowany w preparatach  zwalczających infekcje górnych dróg oddechowych jak również przy stanach zapalnych skóry. Właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne tego olejku  sprawiają ,że znajduje on zastosowanie w niwelowaniu bólu reumatycznego i altretycznego. Olejek eukaliptusowy jest częstym składnikiem kremów do masażu zmęczonych stóp . Dzieła rozgrzewająco, znieczulająco i kojąco. Jest składnikiem kremów i olejków do pielęgnacji stóp i paznokci –  o właściwościach przeciwgrzybiczych.

 EKSTRAKT  Z  KASZTANOWCA

Kasztanowiec zwyczajny  ( Aesculus hippocastanum L. ) z którego pozyskiwane są ekstrakty pochodzi głównie z Grecji, Azji Mniejszej i Iranu. Ekstrakty te zawierają głównie  escynę, flawonoidy i pochodne kumaryny, które uszczelniają naczynia krwionośne, obniżają ich kruchość i przywracają elastyczność, poprawiają krążenie, , ukrwienie skóry, zapobiegają zastojom żylnym. Ekstrakt z kasztanowca jest powszechnie stosowany w lecznictwie i kosmetyce .

Preparaty lecznicze z ekstraktem z kasztanowca to głównie produkty ( kremy / żele ) przeciwobrzękowe, przeciwżylakowe. W kosmetyce natomiast ekstrakt  znajduje zastosowanie w preparatach o właściwościach przeciwstarzeniowych, nawilżających, zmiękcających skórę i zmniejszających jej przekrwienie.

Ekstrakt z kasztanowca w podologii  znaduje swoje zastosowanie w balsamach do pielęgnacji zmęczonych,  obolałych, przeciążonych stóp i łydek.

 EKSTRAKT  Z  ARNIKI

Ekstrakt z arniki górskiej  ( Arnica montana )  stosuje się od stuleci w medycynie homeopatycznej. Arnika zawiera aż 150  różnych  substancji o działaniu terapeutycznym. Są to przede wszystkim :

  • laktony seskwiterpenowe a wśród nich helenalina o silnym działaniu antyoksydacyjnym
  • flawonoidy i polisacharydy , które chronią naczynia krwionośne

 

Wyciąg z arniki można z powodzeniem stosować  w leczeniu krwiaków, wybroczyn czy obrzęków  oraz do zwalczania bólu mięśni , ścięgien i wiązadeł – szczególnie u dzieci w okresie intensywnego wzrostu.

W podologii kremy i lekkie pianki z ekstraktem z arniki mają właściwości łagodzące, kojące, przeciwobrzękowe , przeciwzapalne oraz antybakteryjne.

 

 

OLIWA  OZONOWANA

Oliwa ozonowana to idealne połączenie oliwy i ozonu.

Oliwa z oliwek  znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości odżywczych i terapeutycznych. Jest bogata w witaminy A, B, C, D, E, i F.   Dowiedziono, że idealnie nadaje się do skóry niemowlęcej, suchej, wrażliwej i starzejącej się.

Ozon z kolei to odmiana alotropowa tlenu.  Badania potwierdziły skuteczność ozonu w leczeniu ran, jego właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, pierwotniakobójcze, wirusostatyczne. Ozon aktywuje metabolizm czerwonych krwinek, pobudza system odpornościowy i aktywuje antyoksydanty.

Ozonowana oliwa z oliwek łączy właściwości ozonu z właściwościami oliwy z oliwek, co daje połączenie o wysokiej skuteczności terapeutycznej. Zastosowanie oliwy ozonowanej w formułach kosmetycznych zapewnia czystość mikrobiologiczną produktu.

Oliwa ozonowana jako składnik aktywny wykorzystywana jest w preparatach do pielęgnacji stóp od niedawna. Stosowana jest nie tylko profilaktycznie i pielęgnacyjnie, ale także zalecana jest do dłuższych kuracji aparatu paznokciowego. Jest dobrze tolerowana przez organizm i daje   świetne efekty prowadzonych kuracji.

 

Jak działa OLIWA  OZONOWANA ?

  • wycisza stany zapalne i tworzy ochronny film
  • pomaga w przewlekłych problemach skórnych, takich jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry
  • poprawia mikrokrążenie
  • dotlenia i odżywia komórki
  • zabija grzyby i wolne rodniki
  • silnie rewitalizuje skórę
  • leczy odleżyny , urazy, oparzenia
  • polecana dla diabetyków

 

Matka Natura od początku istnienia człowieka obdarzyła go wszystkim tym, co jest w stanie zapewnić mu zdrowie. Powinniśmy czerpać więc z niesamowitego bogactwa ziół i ekstraktów roślinnych . Nie odwracajmy się od Matki Natury. Bardzo cieszy mnie trend powrotu do czerpania z tego co naturalne. Ziołolecznictwo sugeruje powrót do początków – lecznicza moc natury od wieków wspomagała medycynę konwencjonalną. Podologia w ten trend wpisuje się wzorowo.

 

 

Podolog Małgorzata Popławska