Instytut  Podologii Suela  z główną siedzibą w Białymstoku to prężnie rozwijająca się firma mająca na celu holistyczne czyli kompleksowe podejście do klienta / pacjenta. Wykwalifikowana kadra podologów, fizjoterapeutów na co dzień współpracująca z chirurgiem i pielęgniarką od leczenia ran przewlekłych , już od 10 lat zajmuje się kompleksowym rozwiązywaniem zmian w obrębie stóp. Sieć gabinetów podologicznych  działa w województwie podlaskim, mazowieckim i pomorskim. Jako jedyni  w północno – wschodniej części Polski oferujemy kompleksowe rozwiązania dostępne w jednym miejscu : od obuwia ,  wkładek, ortez i protez wykonanych na wymiar, po ortonyksję i podochirurgię…

           Problem wrastających i wkręcających paznokci dotyka setki tysięcy ludzi na całym świecie. Zatem fachowa i kompleksowa pomoc , którą dajemy naszym pacjentom jest niezwykle istotna.  Zawód podologa daje nam możliwość  profesjonalnej, nieinwazyjnej, bezbólowej i  efektywnej pomocy z zakresu korekcji paznokci, które poprzez nieprawidłowy tor wzrostu i deformację powodują :

 • ból, obrzęk i stan zapalny wałów okołopaznokciowych
 • nieestetyczny wygląd
 • dolegliwości bólowe w okresie noszenia tzw. obuwia pełnego

           Największą grupą pacjentów przychodzących do naszego Instytutu są pacjenci zmagający się z problemem wrastających paznokci, stanami zapalnymi  i przerostami wałów okołopaznokciowych. To właśnie dla nich stworzyliśmy interdyscyplinarny zespół kompleksowo zwalczający problem wrastających paznokci. Staramy się skupić przede wszystkim na przyczynie problemu – eliminując ją  minimalizujemy ryzyko nawrotowości  a poprzez zabiegi z zakresu podochirurgii  i dobór odpowiednich wkładek poprawiających biomechanikę stóp – eliminujemy problem wrastających paznokci za zawsze.

            Przyczyny wrastania paznokci :

 • zbyt głębokie obcinanie paznokci ” na półokrągło ”
 • pozostawianie kolców i fragmentów niedociętych paznokci w wałach okołopaznokciowych
 • nieodpowiednie obuwie, za ciasne, za wąskie , za sztywne, nieprzewiewne, na zbyt wysokim obcasie
 • genetyka
 • skaleczenia podczas wycinania tzw. skórek
 • nadwaga
 • nadpotliwość
 • przypadkowe uderzenia
 • urazy aparatu paznokciowego
 • nadmierna aktywność fizyczna
 • wady postawy
 • zaburzenia biomechaniki
 • deformacja stóp
 • niedotlenienie organizmu
 • nadmierne wały okołopaznokciowe
 • rurkowata budowa paznokci
 • dachówkowaty kształt paznokci
 • grzybica paznokci i wałów okołopaznokciowych
 • obgryzanie paznokci ( dotyczy to zarówno paznokci dłoni jak i stóp )

            Sposoby stosowane w naszych gabinetach podologicznych w celu wyeliminowania problemu wrastających paznokci i stanów zapalnych wałów okołopaznokciowych :

 • ortonyksja
 • taping
 • tamponada
 • poprawa biomechaniki stóp poprzez dobór odpowiednich wkładek odciążających
 • plastyka wałów okołopaznokciowych
 • edukacja pacjenta co do odpowiedniej pielęgnacji stóp, obcinania paznokci i doboru obuwia

             Skupiając się na przyczynie wrastania paznokci współpracujemy z fizjoterapeutami i ortopodologami, którzy określają źródło problemu jakim jest często zaburzona biomechanika stóp.  Zaburzona biomechanika  ma ogromny wpływ na zwiększenie działania  siły nacisku na śródstopie i palce stóp. W celu diagnostyki wykonujemy szczegółowe badania podoskopowe i badania komputerowe na platformie pedobarogfaficznej. Na podstawie wyników badań ( jeżeli jest taka potrzeba ) dobierane są odpowiednie , indywidualne wkładki odciążające . Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i bardzo dokładnym , komputerowym badaniom , podolodzy we współpracy z fizjoterapeutami i ortopodologami są w stanie poprawić jakość funkcjonowania, chodzenia  pacjenta na co dzień i wyeliminować bolesne, nawracające problemy wrastających paznokci.

              Sprytnym i bardzo skutecznym rozwiązaniem eliminującym dyskomfort związany z umiarkowanym wrastaniem paznokci jest zastosowanie tzw. tamponady czyli suchego opatrunku wkładanego pod paznokieć .W  celu gojenia rany w wałach okołopaznokciowych  często wymienia się tamponadę i stosuje  odpowiednie opatrunki specjalistyczne . U zdecydowanej większości pacjentów stosujemy leczenie miejscowe i nie jest wymagana antybiotykoterapia .

               Kolejną metodą służącą do wyprowadzenia problemu wrastających i wkręcających  paznokci jest  ORTONYKSJA. Ortonyksja  to jedna z najwspanialszych wynalazków podologicznych. Stała się ona nieinwazyjną  a bardzo skuteczną alternatywą  dla ( bardziej lub mniej krwawych  ale jednak zawsze bardzo inwazyjnych ) zabiegów chirurgicznych takich jak wyrywanie paznokcia lub cięcie klinowe. Zabiegi chirurgiczne praktycznie u wszystkich wpływają na nawrotowość problemu i  pogorszenie się estetyki całego aparatu paznokciowego.

                Klamry ortonyksyjne są najlepszym rozwiązaniem na problem wrastających i wkręcających się paznokci. Powodują one nie tylko zmianę  kształtu samej płytki i toru wzrostu paznokcia  ale również co jest bardzo ważne  –  umożliwiają powolne systematyczne  odkształcanie się łożyska. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, iż prawidłowo ukształtowane, ukrwione, zdrowe , dotlenione łożysko jest gwarantem odrastania pięknych, zdrowych i prawidłowo ukształtowanych paznokci. Odpowiednio ukształtowana i przymocowana klamra przemieszcza się wraz ze wzrostem paznokcia.

                 W ortonyksji wykorzystuje się stal o właściwościach biomateriału metalicznego do wytwarzania implantów paskowych i drutowych. Jest to stal austenityczna, stopy kobaltu, stopy tytanowe oraz stopy z pamięcią kształtu – co jest bardzo istotną cechą w przypadku klamer. Druty wykorzystywane w ortonyksji są wykonane ze szlachetnej stali chirurgicznej   316 L . Druty ortonyksyjne z których wykonane są klamry mają różną grubość , różne właściwości i kształty . Można z nich ukształtować omegi i haczyki. Najważniejszą cechą drutu jest sprężystość

                    W Instytucie Podologii Suela stosujemy obecnie dwa rodzaje klamer ortonyksyjnych:

 • klamrę tytanową ( drut niklowo – tytanowy ). Posiada niewielką elastyczność. System bez haczyków
 • klamrę ORA ( drut chromowo – niklowy ). Klamra sprężysta, wykonana ze stali chirurgicznej. System z haczykami

                     Klamry wykonane z nici tytanowych to obecnie najbardziej popularne klamry. System tan został zapożyczony z ortodoncji. System ten jest systemem skutecznym i bezpiecznym .W  naszych gabinetach używamy drutu o różnych grubościach. Grubość drutu jest dobierana indywidualnie do danego pacjenta i zależy ona od wielu czynników  takich jak : grubość płytki, waga pacjenta, wiek, stopień wkręcenia czy wrośnięcia paznokcia. Do aplikacji klamry tytanowej używa się bondu samowytrawiającego i kompozytu stomatologicznego, które utwardza się za pomocą stomatologicznych lamp polimeryzacyjnych LED.

                     Klamra ORA – czyli rozwinięcie techniki Frazera .  Jest to klamra do ” zadań specjalnych ”. Składa się z dwóch części , które należy odpowiednio uformować , ukształtować , wykonać haczyk i przykleić do płytki w odpowiednim miejscu. Jest to klamra niezwykle skuteczna. Posiada  dwie różne grubości , które indywidualnie dopasowuje się do danego problemu.

                     Oba systemy klamer stosowane w Instytucie Podologii Suela przynoszą szybko oczekiwane rezultaty dla dwóch stron : klienta i podologa.  Systemy ortonyksyjne nie są bolesne przy aplikacji. Pacjent może funkcjonować na co dzień tak jak robił to wcześniej. Klamry nie są odczuwalne w obuwiu. Często pacjenci są bardzo mile zaskoczeni szybką eliminacją bólu, stanu zapalnego i poprawą wyglądy płytki paznokcia i łożyska.

                     Do Instytutu Podologii Suela przychodzą pacjenci  , którzy problem wrastającego paznokcia i stanu zapalnego wałów okołopaznokciowych mają od kilku miesięcy lub nawet  lat . W przypadku znacznego przerostu wałów okołopaznokciowych i zbliznowaceń w tkance otaczającej paznokieć ( a nawet kilka ) sprawdzi się zabieg wycięcia wałów okołopaznokciowych , który od kilku lat z ogromnym powodzeniem wykonywany jest w naszym Instytucie przez doświadczonego chirurga.

                    Zabieg plastyki wałów okołopaznokciowych przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na usunięciu nadmiaru tkanki otaczającej paznokieć i maksymalnym odsłonięciu boków płytki paznokcia, tak aby nie miał on już w co wrastać. Chirurg nie ingeruje w płytkę paznokciową. Zabieg kończy założenie szwów.

                    Plastyka wałów okołopaznokciowych  pozwala na skuteczne pozbycie się problemu często wieloletniego, pozwala uzyskać dobry wynik kliniczny z niskim procentem nawrotów oraz bardzo dobrym efektem kosmetycznym. Zabieg ten wpływa na znaczną poprawę jakości życia pacjenta i umożliwia powrót do aktywności fizycznej.

                    Wskazania do zabiegu :

 • zbliznowacenia w tkance otaczającej paznokcie
 • długa historia leczenia wrastających paznokci
 • brak trwałych efektów po zastosowaniu innych metod terapeutycznych takich jak ortonyksja czy tamponada
 • nawrotowe wrastanie płytki paznokcia, przewlekłe stany zapalne, ziarnina
 • dziedziczny przerost wałów okołopaznokciowych
 • dyskomfort, ból
 • powikłania po zabiegach chirurgicznych np. po resekcji klinowej

            Już od 10 lat nasi klienci i pacjenci darzą nas ogromnym zaufaniem. Cieszymy się i jesteśmy dumni, iż pomogliśmy już tysiącom osób . Dziękujemy , iż powierzacie nam swoje stopy.

Wzrusza nas widok kilku pokoleń , które przychodzą do naszego Instytutu. Często gościmy w tym samym czasie w trzech różnych gabinetach np. babcię, córkę i wnuczkę. ..

             W ofercie sprzedażowej mamy wiele preparatów pochodzenia naturalnego dla dzieci i dorosłych, które wzmacniają płytkę paznokcia, uelastyczniają ją i nawilżają. Staramy się podejść do każdego klienta indywidualne, każda osoba potrzebuje innego preparatu o innym działaniu. Większość zabiegów i preparatów dostępnych w naszej ofercie jest bezpieczna dla kobiet w ciąży kobiet karmiących i diabetyków. Paznokcie wrastające i wkręcające również potrzebują specjalistycznej pielęgnacji. Staramy się skupić na przyczynie  ich wrastania. Przyczyną może być również nadpotliwość stóp. Mamy szereg preparatów świetnie radzących sobie z tą przypadłością ale to już temat na kolejny artukuł.

             Cały czas kształcimy się dla Was aby móc jak najskuteczniej nieść ulgę Waszym stopom. Nawiązujemy systematycznie współpracę z innymi specjalistami ( fizjoterapeutami, dietetykami klinicznymi, dermatologami, diabetologami itp… ) aby rozwiązywać problemy w obrębie stóp w sposób holistyczny.

                                                                  Małgorzata Popławska, podolog