Po  wakacjach  podolog w swoim gabinecie zauważa większą liczbę pacjentów. Z wakacji przywozimy różnego rodzaju pamiątki, wspomnienia, nowe znajomości ale nie tylko…

Podolog odkrywa na stopach po wakacjach również i przykre niespodzianki, którymi należy zająć się profesjonalnie.

Najczęściej po wakacjach skóra na naszych stopach jest przesuszona i popękana. Na jej stan ma wpływ przerwa w pielęgnacji stóp, wysoka temperatura, słona woda morska, chodzenie boso po różnych powierzchniach – często w nieodpowiednim obuwiu. Słona woda morska potrafi bardzo wysuszyć skórę , podrażnić ją i wywołać tkliwość. Gorący piasek dodatkowo pobudza rozmiękczoną skórę do maceracji. Rozgrzana, rozmiękczona i pobudzona do maceracji skóra naszych stóp dużo łatwiej nadkaża się grzybicą lub wirusem HPV. Sprzyja temu tak lubiane przez nas chodzenie boso po  wspólnych powierzchniach w saunach , łaźniach, przy basenach, spa, łodziach, jachtach, barach nadmorskich, podestach drewnianych itp.  W czasie urlopu nie wolno zapominać nam o klapkach.

Chodzenie boso sprzyja wbijaniu się w skórę naszych stóp różnego rodzaju drzazg, odłamków szkła, kolców jeżowca czy sierści zwierząt.

Naturalne powinno być chodzenie w odkrytym obuwiu latem – najlepiej w wygodnych sandałach, a tak nie jest. Wśród młodzieży modne jest chodzenie cały rok w zakrytym obuwiu i skarpetkach. Już nie tylko panowie nakładają skarpetki do sandałów ale podobnie postępują nastolatkowie. Ci drudzy całe wakacje / lato potrafią przechodzić w krytym obuwiu sportowym lub trampkach. Przegrzane stopy szczególnie podatne są na zakażenia drożdżakami,  mają problem z nadpotliwością  czy nieprzyjemnym zapachem. Rozgrzaną i rozmiękczoną skórę stóp uwielbia wirus HPV czyli tzw. brodawki.

Często do długich, pieszych , górskich wędrówek dobieramy niewłaściwe obuwie. Najbardziej niebezpieczne dla stóp jest schodzenie z górskich szlaków. Liczne mikro urazy sprzyjają pojawieniu się krwiaków podpaznokciowych, onycholizy paznokci – czyli odklejaniu się płytki od łóżyska. Urazy sprzyjają również powstawaniu retronychii paznokci. Często konsekwencją długich pieszych wędrówek czy pielgrzymek  są pęcherze na naszych stopach, modzele, odciski, otarcia, wrastające paznokcie lub zmieniony kolor płytki, jej bruzdowanie, pogrubienie bądź zmatowienie.

Panie na czas wakacji często decydują się pokryć paznokcie lakierem zwykłym lub hybrydowym. Paznokcie bywają zdecydowanie za długie, przechodzone. Dodatkowo  panie wykonują różnego rodzaju stylizacje paznokci, ich wzmocnienia i przedłużania żelem lub akrylem. Po urlopie  po zdjęciu tych stylizacji często podolag odkrywa ukryte pod nimi różnego rodzaju przykre niespodzianki w postaci onycholizy, grzybicy paznokci lub nadkażenia bakteryjne pałeczką ropy błękitnej – pseudomonas earuginosa.

Często przed wakacjami nie  starcza nam czasu na odwiedzenie podologa i w czasie urlopu sami próbujemy ”ogarnąć” stopy. Stosujemy skarpetki złuszczające, różnego rodzaje maski, sole, które potrafią być bardzo przykre i bolesne w konsekwencjach dla naszych stóp. Nieodpowiednie preparaty potrafią podrażnić skórę, wywołać jej tkliwość, macerację, pęknięcia.

Zachęcamy panie i panowie, dzieci i młodzież do sprawdzenia swoich stóp po lecie i wakacjach przez profesjonalistę. Podolog może na samym początku zauważyć niepokojące zmiany, które mają charakter do rozsiewania się. Takimi zmianami są brodawki wirusowe. Walkę z nimi najlepiej zacząć od razu, gdyż bagatelizowanie problemu może  prowadzić do długiej terapii.

Zdecydowanie warto zgłosić się po lecie do gabinetu podologicznego na tzw. ”przegląd stóp”. Podolog dobierze specjalistyczne preparaty do pielęgnacji  przesuszonej , podrażnionej po lecie skóry na naszych stopach i nie dopuści do powstania bolesnych pęknięć na piętach . Podolog wytłumaczy również jak odpowiednio pielęgnować stopy w domu, czego używać a czego zdecydowanie unikać. Pomoże pozbyć się problemu nadpotliwości czy  nieprzyjemnego zapachu.

W gabinecie podologicznym usuniemy w sposób bezbolesny odciski, modzele, krwiaki. W niepamięć odejdzie problem wrastających paznokci. Pozbędziemy się ”ciał obcych” na podeszwach stóp takich jak drzazgi, odłamki szkła, kolce jeżowca lub inne niespodzianki. Podolog zauważy we wczesnej fazie grzybicę czy onycholizę. Prewencja jest najważniejsza.

Zachęcamy wszystkich do wizyty u podologa. Wcześnie wykryte  zmiany i dolegliwości w obrębie stóp są szybkie do wyprowadzenia więc nie zwlekajmy.

 

 

Podolog Małgorzata Popławska