W Upalne dni wiele osób boryka się z problemem pieczenia stóp, opuchlizną, pękającymi piętami czy też odparzeniami.

Jak dbać o stopy podczas upałów?

Na to pytanie odpowiada nasz Podolog Małgorzata Popławska.

Podczas upałów przede wszystkim  powinniśmy nosić́ odkryte obuwie, aby nasze stopy oddychały. Noszenie obuwia zbyt ciasnego, nieprzewiewnego, wykonanego  ze sztucznych materiałów może doprowadzić do odparzeń stóp, a w konsekwencji do trudno gojących się ran. Dotyczy to w szczególności osób chorujących na cukrzycę. Przestrzegam również przed noszeniem tzw. japonek czy balerinek, które przyczyniają się do deformacji w obrębie stóp i palców oraz powstawania odcisków międzypalcowych.

Wysokie temperatury sprzyjają wysuszaniu i pękaniu pięt. Warto wówczas zadbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie stóp. Każdy z nas ma inny typ skóry, dlatego należy dobrać indywidualnie kosmetyk w odpowiedniej formie i stężeniu poszczególnych składników.

Kolejnym często spotykanym problemem z którym zgłaszają się do nas pacjenci w okresie letnim, to problemy skórne po zastosowaniu w warunkach domowych skarpetek i preparatów złuszczających. Nieumiejętne stosowanie tych preparatów, często prowadzi do nadmiernego wysuszenia i pękania skóry stóp, silnego podrażnienia, a czasem do powstawania ran.

Na wzmożony dyskomfort podczas upałów narażone są osoby cierpiące na nadpotliwość stóp. W tym przypadku świetnie sprawdza się jonoforeza (oczywiście, jeżeli nie ma ku temu przeciwskazań), delikatne ziołowe dezodoranty, talki lub innego rodzaju preparaty.

Jeżeli twoje stopy potrzebują pomocy zgłoś się do Podologa, który pomoże dobrać́ odpowiednie preparaty np. na nadpotliwość lub lekki krem, aby nie obciążać́ nadmiernie skóry na stopach podczas upałów . Zachęcamy również do częstszych wizyt w gabinecie podologicznym np. raz w miesiącu, aby usunąć́ odciski, nagniotki, oczyścić́ płytkę̨ paznokciową, zadbać o pięty tak, aby stopy ładnie prezentowały się̨ w odkrytym obuwiu.