Odcisk to jedna z najbardziej uporczywych dolegliwości na obszarze stóp.  Jest hiperkeratotyczną, wyraźnie ograniczoną zmianą  tworzącą twardy rdzeń, który uciska na zakończenia nerwowe wywołując często bardzo silny ból. Przyczyną powstawania odcisków jest stały ucisk, tarcie, drażnienie. Sprzyjają temu przeciążenia wskutek deformacji kostnych (np. opuszczone śródstopie, palce młoteczkowate,  paluch koślawy czyli hallux valgus), zbyt ciasne, niewygodne obuwie na twardej, cienkiej podeszwie, zbyt  wysokie obcasy. Odciski najczęściej powstają w obrębie śródstopia, na grzbietach palców i pomiędzy nimi.Podolog odciski usuwa bezboleśnie, nie wywołując rany. Od razu po zabiegu pacjent wraca do codziennych obowiązków. Zabieg jest w pełni komfortowy. Zalecane jest doczyszczenie odcisku po 2 tygodniach.

Pamiętaj!

Odcisk jeżeli jest wynikiem  przeciążenia to ma prawo wracać !!! Należy wówczas dobrać  odciążenie miejscowe lub odpowiednią wkładkę ortopedyczną ! Najważniejsze jest aby wyeliminować przyczynę powstania odcisku.

Nie należy samodzielnie usuwać odcisków w warunkach domowych stosując dostępne w aptekach  preparaty – najczęściej na bazie kwasów. Mogą one wywołać ranę, silne podrażnienie nie usuwając przy tym rdzenia tylko go rozmiękczając i maskując. Metody te są szczególnie niebezpieczne u osób z cukrzycą, miażdżycą i zakrzepicą.

 Osoby mające problem z odciskami powinny dobierać buty na grubszej , miękkiej podeszwie z miękkiego tworzywa, unikać balerinek, japonek , obuwia ciasnego w palcach i na zbyt dużym obcasie.