Pierwsze ciepłe dni zachęcają do zdjęcia grubych ubrań, w tym także skarpet i butów. Zanim to jednak zrobimy warto porządnie zadbać o stopy, chowane do tej pory w zimowych butach.

O tym, że zima zdecydowanie nie jest sprzymierzeńcem naszej skóry wie chyba każdy. Jest nie tylko zimno, ale i wietrznie, a do tego narzekamy na brak słońca. Miesiące zimowania nie pozostają obojętne dla naszego organizmu, a wśród „poszkodowanych” są m.in. nasze stopy. Chowane w zakrytych i ciężkich butach, a do tego i tak dość często poddane przemarznięciom, przemoczeniom lub odwrotnie – przegrzaniom. Właściwy dostęp powietrza utrudniają rajstopy, ciepłe skarpety, czy obuwie wykonane ze sztucznych materiałów. To wszystko przyczynia się do zwiększonej potliwości, a w efekcie zaostrza ryzyko wystąpienia zakażeń bakteryjnych i grzybicznych. Nawet jeżeli wyjdziemy ze zimy bez poważnego szwanku to i tak po zdjęciu butów i skarpet okazuje się, że nasze stopy są wysuszone i szorstkie, a skóra się łuszczy. Aby to zniwelować warto umówić się na profesjonalne zabiegi, które przywrócą skórze stóp dobą kondycję.
Szybka ulga dla stóp
Najlepszym powitaniem wiosny i lata dla stóp będzie zabieg podologiczny. Podolog w rzetelny sposób oceni stan stóp i dobierze odpowiedni zabieg oraz preparat pielęgnacyjny, którego należy używać w domu, po zabiegu, aby wydłużyć jego efekt.
– Wielokrotnie pacjenci popełniają w domowym zaciszu błędy w pielęgnacji stóp, które bezpośrednio przekładają się na ich kondycję. Aby tego uniknąć należy szczerze opowiedzieć podologowi tym jak zajmujemy się swoimi stopami na co dzień. Specjalista oceni nasze postępowanie i wytłumaczy jak zmienić dotychczasowe nawyki. Podolog w przeciwieństwie do kosmetyczki nie tylko zadba o wygląd naszych stóp, ale także zaopiekuje się nimi holistycznie i postara się znaleźć przyczynę schorzenia – wyjaśnia Aneta Czechyra, podolog z Instytutu Podologii Suela.
Kurację najlepiej rozpocząć od Podstawowego Zabiegu Podologicznego.
– To zabieg leczniczo-pielęgnacyjny w którym czyścimy podeszwy stóp z nagromadzonych zrogowaceń, obcinamy i szlifujemy paznokcie i opracowujemy wały paznokciowe. Zabieg jest w pełni bezpieczny, bezbolesny i przynosi natychmiastową ulgę – opowiada Aneta Czechyra.
Podolog do przeprowadzenia zabiegu używa jedynie sterylnych bądź jednorazowych narzędzi więc nie należy obawiać się zakażeń. W przeciwieństwie do zabiegów kosmetycznych, zabiegi podologiczne przeprowadzane są bez moczenia stóp. W celu zmiękczenia zrogowaciałego naskórka podolog używa przeznaczonych do tego preparatów specjalistycznych zawierających mocznik.

Skorzystaj z konsultacji
Nie zawsze wymagany jest cały zabieg. – Wtedy można wykonać tylko jedną z jego części, np. usunięcie hiperkeratoz, modzeli, odcisków, brodawek czy opracowanie paznokci i pękających pięt – tłumaczy podolog.
Na wizytę podologiczną nie trzeba się specjalnie przygotowywać, wystarczy podstawowa higiena. Podolog powinien mieć pełen i faktyczny obraz stóp, aby móc odpowiednio dobrać zabieg. Łatwiej jest także opracować zmiany, które nie zostały uprzednio naruszone przez pacjenta. Już teraz Instytut Podologii Suela zaprasza na bezpłatne konsultacje.
– To już ostatni dzwonek przed latem – zachęca Aneta Czechyra.